JAD OWADÓW I ŻMIJ NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia

Domowy preparat na kleszcze

kleszcze

Kleszcze to prawdziwa plaga wakacji. Boimy się boreliozy czy kleszczowego zapalenia mózgu, więc staramy się chronić swoje ciało przed atakiem owadów. Skuteczny może okazać się domowy preparat na kleszcze. Jak go przygotować?

Kleszcze na wakacjach

Tegoroczne lato obfite jest nie tylko w burze i opady deszczu, ale także kleszcze. Każdego roku, tuż przed rozpoczęciem sezonu pojawiają się ostrzeżenia na temat tych owadów. Kleszcze mogą okazać się groźne dla naszego zdrowia, bowiem przenoszą choroby, jak chociażby borelioza. Skutki zarażenia możemy odczuwać przez bardzo długi czas. Dlatego tak ważne jest działanie profilaktyczne i szybka reakcja w przypadku ukąszenia przez kleszcza. Owad wbija się w naszą skórę, więc należy go jak najszybciej usunąć, zanim zdąży wprowadzić do krwi chorobotwórcze mikroorganizmy. Borelioza jest wielonarządową chorobą, która odbija się głównie na układzie neurologicznym. Oprócz niej, ukąszenie kleszcza stwarza ryzyko rozwoju odkleszczowego zapalenia opon mózgowych czy babeszjozy u naszych czworonożnych przyjaciół. W Polsce, około 30% kleszczy jest nosicielami boreliozy, więc nie każdy kleszcz jest jej nosicielem. Mimo wszystko warto zabezpieczyć się przed owadami. Oprócz odpowiedniej odzieży, szczególnie z długim rękawem, przed wyjściem dla lasu czy parku warto zastosować środki przeciw kleszczom. Produkty dostępne w sklepach nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, więc samodzielnie możemy przygotować specyfik, który ochroni nasze ciało przed szkodnikami.

Preparat na kleszcze

W Polsce, najwięcej kleszczy spotkamy na Podlasiu. Tereny zielone sprzyjają ich występowaniu, stanowiąc idealne środowisko do życia. Owady atakują zwierzęta i ludzi. Ich ugryzienie nie jest odczuwalne, ponieważ kleszcze produkują substancję znieczulającą, dlatego powinniśmy dokładnie oglądać swoje ciało, szczególnie za uszami, w zgięciach kolan i łokci, okolicach pach czy pępka. Możemy zaszczepić się przeciw odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, co jest polecane dla dzieci od 1. roku życia. Szczepić powinni się zwłaszcza Ci, którzy często przebywają w lasach i na innych terenach zielonych. Skuteczną ochronę zapewnią nam preparaty na kleszcze. Domowy specyfik tego typu doskonale sprawdzi się na wakacjach.

Domowy spray na kleszcze

Składniki:

  • 1 łyżka wódki
  • 40 kropli olejku z geranium
  • 1/3 szklanki wody destylowanej
  • szklana butelka z atomizerem

Przygotowanie:

kleszczeWszystkie składniki wlewamy do butelki, mocno zakręcamy i wstrząsamy. Tak gotowy preparat możemy przechowywać przez 6 miesięcy. Nadaje się do spryskania ciała, ubrań i włosów. Po ulotnieniu się zapachu, warto ponownie spryskać się preparatem. Specyfik sprawdzi się także na psie, o ile nasz zwierzak nie jest uczulony na geranium. To samo dotyczy ludzi, dlatego wcześniej lepiej wykonać próbę, czy przypadkiem nie jesteśmy uczuleni na geranium, ponieważ olejki eteryczne bardzo często są przyczyną reakcji alergicznych. Właśnie zapach geranium, czyli znanej rośliny ogrodowej skutecznie odstrasza kleszcze, więc warto wypróbować domowy preparat na te uporczywe owady.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *