Domowe sposoby na objawy alergii oddechowej
Planetcare z Unsplash

W naszych czasach na alergie narzeka coraz więcej osób, powstają więc własne metody zwalczania przynajmniej ich objawów. Przyjrzyjmy się tym najbardziej godnym uwagi i polecenia, jeśli chodzi o oddechowe odmiany alergii.

Najbardziej logiczne wydaje się usunięcie przyczyny, czyli alergenu z organizmu, co jednak z powodu niemal wszechobecności składników uczulających zwykle nie jest możliwe – lub jest działaniem tylko doraźnym.

Niemniej sporządzenie płynu, którym następnie płuczemy nos 2-3 razy w ciągu dnia ułatwia oddychanie. Aby go przygotować trzeba w jednej szklance ciepłej wody wymieszać ćwierć łyżeczki soli i odrobinę sody. Podobnie łatwo dostępne ziele lukrecji i podbiału pomogą rozrzedzić śluz w drogach oddechowych po przyrządzeniu z nich wywaru.

Ponadto lukrecja działa wykrztuśnie i antybakteryjnie.

Alergia oddechowa- Przeciw roztoczom

W przypadku alergii spowodowanych obecnością roztoczy kilka przedsięwzięć podjętych w najbliższym otoczeniu może wydatnie ograniczyć ich niepożądany wpływ.

 

Oprócz utrzymywania czystości, odkurzania co najmniej 2-3 godziny przed snem i używania pościeli antyalergicznej należy unikać tworzenia miejsc, w których pasożyty mają dogodne warunki rozwoju. Chodzi o ograniczenie podnoszenia temperatury powyżej 20 stopni C i wilgotności powietrza ponad 50% oraz zastąpienie elementów codziennego życia pochłaniających kurz możliwie najbardziej antystatycznymi.

Zamiast ciężkich dywanów – wykładziny, unikajmy też mebli tapicerowanych, ciężkich zasłon i wszystkich zabawek dla dzieci, które przyciągają kurz i mogą stać się wylęgarnią roztoczy.