ABC alergii LECZENIE ALERGII

Domowe sposoby na objawy alergii oddechowej

W naszych czasach na alergie narzeka coraz więcej osób, powstają więc własne metody zwalczania przynajmniej ich objawów. Przyjrzyjmy się tym najbardziej godnym uwagi i polecenia, jeśli chodzi o oddechowe odmiany alergii.

Najbardziej logiczne wydaje się usunięcie przyczyny, czyli alergenu z organizmu, co jednak z powodu niemal wszechobecności składników uczulających zwykle nie jest możliwe – lub jest działaniem tylko doraźnym.

Niemniej sporządzenie płynu, którym następnie płuczemy nos 2-3 razy w ciągu dnia ułatwia oddychanie. Aby go przygotować trzeba w jednej szklance ciepłej wody wymieszać ćwierć łyżeczki soli i odrobinę sody. Podobnie łatwo dostępne ziele lukrecji i podbiału pomogą rozrzedzić śluz w drogach oddechowych po przyrządzeniu z nich wywaru.

Ponadto lukrecja działa wykrztuśnie i antybakteryjnie.

Alergia oddechowa- Przeciw roztoczom

W przypadku alergii spowodowanych obecnością roztoczy kilka przedsięwzięć podjętych w najbliższym otoczeniu może wydatnie ograniczyć ich niepożądany wpływ.

120-YRVQLQ3Q44N

Oprócz utrzymywania czystości, odkurzania co najmniej 2-3 godziny przed snem i używania pościeli antyalergicznej należy unikać tworzenia miejsc, w których pasożyty mają dogodne warunki rozwoju. Chodzi o ograniczenie podnoszenia temperatury powyżej 20 stopni C i wilgotności powietrza ponad 50% oraz zastąpienie elementów codziennego życia pochłaniających kurz możliwie najbardziej antystatycznymi.

Zamiast ciężkich dywanów – wykładziny, unikajmy też mebli tapicerowanych, ciężkich zasłon i wszystkich zabawek dla dzieci, które przyciągają kurz i mogą stać się wylęgarnią roztoczy.

Aby zmniejszyć ryzyko uczulenia małego dziecka na któryś z alergenów nie powinniśmy wcale wychowywać go w sterylnych warunkach. Dbanie o czystość to jedno, ale wspólne zamieszkiwanie z kotem lub psem i nie trzymanie pociechy „pod kloszem” obniża prawdopodobieństwo, że maluch będzie cierpiał z powodu sierści zwierząt lub innych pyłków.

Zainstalowanie klimatyzacji w mieszkaniu

osuszy powietrze i tym samym zmniejszy ryzyko pojawienia się roztoczy oraz oczyści powietrze bez konieczności wietrzenia pomieszczeń przez otwieranie okien, którymi dostają się kurz i pyłki roślin, a które zimą jest nieszczególnie przyjemne i oszczędne.

120-Y995VQ44R6R

Podczas sprzątania czy innych czynności wzbijających w powietrze kurz lub pyłki pomóc może założenie maseczki ochronnej na nos i usta. W miejscach, gdzie występuje wilgoć starajmy się używać środków przeciwgrzybicznych, gdyż pleśń również uczula.

W ramach profilaktyki zażywanie witaminy C i B5 w postaci naturalnej lub tabletek czy innych preparatów może ukoić objawy wywołane alergenami. Jeśli do posiłków dodamy nieco ostrzejszych przypraw jak chrzan czy papryka chili pomogą nam one oczyścić drogi oddechowe.