Domowe sposoby na alergię

Na różnego rodzaju alergie cierpi ponad połowa społeczeństwa. Co ciekawe, coraz częściej zdarza się, że reakcje alergiczne pojawiają się u osób dorosłych, które jako dzieci nie miały żadnego uczulenia. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na łagodzenie objawów alergii, a wśród nich najpopularniejsze jest zażywanie dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych. Można także skorzystać z kilku domowych sposobów, które wspomogą organizm w walce z alergenami.

Unikanie alergenów i sprzątanie pomieszczeń

Unikanie ekspozycji na alergeny to najprostszy sposób łagodzenia objawów, aczkolwiek nie zawsze jest możliwy. Wyobraźmy sobie, że mieszkamy w domu z kotem i nagle objawiło się u nas uczulenie na zwierzaka. Podobnie jest z alergią na kurz, który znajduje się praktycznie wszędzie. Można regularnie sprzątać pomieszczenie, jednak drobinki kurzu bywają tak małe, że nie zawsze uda się je wszystkie usunąć. Skuteczną opcją jest zakup jonizatora oczyszczającego powietrze, jednak i on nie zawsze zadziała. Co więcej, zdarzają się sytuacje, w których nie wiemy dokładnie, na co jesteśmy uczuleni, ani nawet, czy nasze dolegliwości związane są z alergią, czy jest to po prostu przeziębienie. Sama pewność, że mamy alergię nie pomoże jednak w redukcji objawów. Regularne sprzątanie i zmniejszenie ekspozycji na alergię, jeżeli jest to możliwe, daje pewne efekty, jednak większość substancji uczulających unosi się w powietrzu zbyt długo, aby były to rezultaty stałe.

Odpowiednia dieta

Dieta eliminacyjna jest konieczna w przypadku alergii pokarmowej, jednak istnieją produkty i witaminy, które mogą wspomóc także leczenie innego rodzaju uczuleń. Aby złagodzić dolegliwości alergii, do diety warto wdrożyć:

  • olejek z czarnuszki – czarnuszka jest rośliną o wielu właściwościach prozdrowotnych; znana jest z tego, że hamuje działanie histaminy;
  • witaminy B5 i E – od lat wykorzystywane są w leczeniu alergii, znajdziemy je między innymi w: drożdżach, wątrobie, otrębach pszennych, orzechach włoskich, olejach roślinnych, migdałach, jajach, mleku;
  • kwasy omega-3 – badania wykazują, że osoby, których dieta bogata jest w te zdrowe kwasy tłuszczowe, rzadziej chorują na alergię;
  • olej rycynowy – zalecany osobom, u których alergia powoduje zapalenie zatok przynosowych;
  • sok z limonki – świeżo wyciśnięty działa antyalergicznie.

Czy domowe sposoby na alergię są skuteczne?

W przypadku naprawdę niewielkich dolegliwości spowodowanych alergenami odpowiednia dieta i sprzątanie oraz jonizacja pomieszczeń być może wystarczą. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się te metody jako uzupełnienie terapii antyalergicznej, czyli odczulania lub stosowania przeciwhistaminowych leków bez recepty.

To właśnie szeroko dostępne w aptekach lekarstwa, takie jak Claritine, stanowią najczęstszą opcję walki z alergią. Jako leki przeciwhistaminowe II generacji nie uzależniają i nie powodują uczucia przewlekłego zmęczenia, dzięki czemu można je stosować o dowolnej porze. Wykazując wysoką skuteczność, znacznie łagodzą objawy nawet cięższych postaci alergii.