ABC alergii LECZENIE ALERGII

Dobrodziejstwa ogródka pomocne też w alergii

Dobrodziejstwa ogródka pomocne też w alergii

Zarówno w alergiach wziewnych, jak i skórnych, problemach oczu czy zatok.

Dzika róża

Ma działanie moczopędne i żółciopędne, uspokaja i łagodzi. Jest bogata w witaminę P, która jest stosowana przy stanach zapalnych, alergicznych i przy rozszerzonych naczynkach. Pomaga również w leczeniu schorzeń wątroby, nerek i przewodu pokarmowego.

W pielęgnacji stosuje się ją przy trądziku różowatym i młodzieńczym oraz przy podrażnieniach skóry.

Ruta

Działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, uspokajająco, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych. Stosowana przy rumieniu, odmrożeniach, przy dolegliwościach żołądkowych, zapaleniu spojówek; pomocna w leczeniu bielactwa i łuszczycy. Przyspiesza także oczyszczanie i gojenie się ran oraz jest skuteczna jako lek na apetyt.

Mięta

Pobudza wytwarzanie soków żołądkowych i żółci oraz pomaga w pracy jelit. Ma działanie antyseptyczne, przeciwpotowe, przeciwbakteryjne i uspokajające, odkażające. Znieczula poprzez podrażnienia nerwów czuciowych, a także chłodzi poprzez pobudzenie nerwów.

Szałwia

Działa antydepresyjnie i kojąco, pobudza czynność skóry i krążenia, hamuje wydzielanie potu, reguluje pracę układu pokarmowego, obniża poziom cukru we krwi, skuteczna w zapaleniach błony śluzowej gardła i skóry.

Poziomka

Stosowana jest przy leczeniu kamicy nerkowej, w zaburzeniach przemiany materii, miażdżycy, nadciśnieniu tętniczym, w leczeniu biegunki, a także do płukania gardła; używana do przemywania przy niektórych chorobach skóry.

Macierzanka

Zapobiega rozwojowi bakterii, używana przy chorobach przewlekłych oskrzeli. Jest stosowana do leczenia skaleczeń, oparzeń, użądleń przez owady oraz w przypadku kataru, bólu głowy, migreny i bólów miesiączkowych.

Karczoch

Po spożyciu przetworów z karczocha występuje efekt pobudzenia wytwarzania żółci przez wątrobę i łatwiejszy jej przepływ w drogach żółciowych. Karczoch działa również rozkurczowo i ochronnie na wątrobę, poprawiając jej wydolność, a także działa ogólnie oczyszczająco na organizm.

Na problemy z cerą

  • do suchej – kwiat pomarańczy, mniszek lekarski, ogórecznik, pietruszka, lipa, siemię lniane – chronią skórę przed przesuszeniem i szybkim odwodnieniem,
  • do wrażliwej – ogórecznik, pietruszka, rojnik, szczaw – łagodzą podrażnienia
  • do tłustej – łubin, pokrzywa, dziurawiec, len, siemię lniane – mają działanie przeciwzapalne, ściągające i rozmiękczające.