Do jakich problemów mogą prowadzić maseczki ochronne

Od 16 kwietnia mamy obowiązek zakrywać usta oraz nos w miejscach publicznych. Nakaz ten nie obejmuje osób przebywających w lasach, jednak już na parkingu pod lasem trzeba założyć maseczkę ochronną. Do jakich problemów mogą prowadzić maseczki ochronne?

Trudności z oddychaniem

Maseczki ochronne mogą prowadzić do trudności z oddychaniem. W Polsce robi się coraz cieplej, przez co naprawdę trudno się oddycha przez materiał, który znajduje się na naszych twarzach.  Ten dość szybko wilgotnieje. W rezultacie powstaje wilgotne i bardzo ciepłe środowisko podobne do powietrza, jakim oddychamy podczas afrykańskich upałów. Wiele osób skarży się na trudności z oddychaniem, gdy nosi na twarzy maseczkę. Dlatego też warto pomyśleć o zakupie takiej w pełni profesjonalnej klasy ffp2 albo kupić zwykłą, białą, bawełnianą maseczkę, która stosunkowo dobrze przepuszcza powietrze.

Omdlenia z niedotlenienia

Niestety, od noszenia maseczki mogą pojawić się zawroty głowy. Bardzo ciężko się przez nią oddycha, przez co mózg jest niedotleniony. Zagrożenie omdleniami szczególnie wzrasta w sklepach, gdzie jest duszno, nie ma dobrej wentylacji, a my musimy pamiętać jeszcze o wymijaniu innych ludzi i liście zakupów do zrealizowania.

Problemy z sercem

Niedotleniony organizm, to też niedotlenione serce. Długotrwałe noszenie maseczek może się odbić niekorzystnie na zdrowiu osób, które cierpią na choroby krążenia. Może prowadzić do niedotlenienia mięśnia sercowego, a nawet zawału.

Infekcje górnych dróg oddechowych

Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, że co 15-20 minut w sposób wykładniczy przybywa bakterii zamieszkujących nasze drogi oddechowe. Gdy nosimy maseczkę stwarzamy wilgotne i ciepłe mikrośrodowisko, które stwarza dogodne warunki dla rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym wirusów, bakterii i grzybów. Pamiętajmy, że nasze drogi oddechowe nie są jałowe. Zawsze występują w nich patogeny w minimalnej ilości. Jednak ich namnożenie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego też maseczkę należy zmieniać co 15-20 minut, dotyczy to zarówno maseczek chirurgicznych, jak i wielorazowych.

Alergie skórne

Zwracaj uwagę na to, w czym pierzesz maseczki wielokrotnego użytku. Zalecamy stosowanie szarego mydła, hipoalergicznych płatków mydlanych oraz hipoalergicznych płynów do prania. Najlepsze są produkty wolne od sztucznych barwników i substancji zapachowych.  W przeciwnym wypadku pozostałość tego, w czym wyprałaś maseczki wielokrotnego użytku, może spowodować alergie skórne.

Trądzik

Maseczki zmieniaj regularnie co 15-20 minut. Najlepiej kup większą ilość takich wykonanych z bawełny i regularnie je pierz w płynie hipoalergicznym. Pod maseczkę nie rób tradycyjnego makijażu na bazie drogeryjnych fluidów, pudrów i korektorów. Koloryt cery wyrównaj minerałami, dzięki sproszkowanej formule podkładu mineralnego makijaż będzie trwalszy i w pełni bezpieczny dla twojej cery. Minerały bowiem ograniczają namnażanie potencjalnych patogenów i nie zapychają przy tym porów.