barszcz-sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Dlaczego uczula i jakie reakcje wywołuje?

Ogromna roślina

Barszcz Sosnowskiego to największa roślina zielna w Polsce. Jej łodygi sięgają nawet do 4 m wysokości. Zaczęto uprawiać ją w Polsce, w latach 70-tych, jako paszę dla bydła. Szybko jednak zakazano jej uprawy, ale ta pastewna roślina rozprzestrzeniła się na naszych terenach. Trująca roślina ma powycinane liście, grube łodygi i rozłożyste, białe kwiatostany. Wyglądem przypominają one przerośnięte kwiaty kopru. Barszcz przyciąga uwagę swoją wielkością i jest bardzo często mylony z Arcydzięglem. Stanowi jednak nie tyle ozdobę, co poważne zagrożenie zdrowia i życia.

Dlaczego Barszcz Sosnowskiego uczula?

Ta ciekawa roślina jest niestety toksyczna. Włoski znajdujące się na jej liściach i łodygach wydzielają parzącą substancję – furokumarynę. Szkodliwe opary unoszą się koło rośliny, więc już same podejście do niej może grozić poparzeniem. Roślina jest szkodliwa nie tylko dla alergików. Jej dotknięcie powoduje dotkliwe poparzenia. Objawy mogą pojawić się nawet kilka dni po kontakcie z rośliną, więc wybierając się na tereny zielone bądźmy czujni.

Śmiertelne zagrożenie

W Siemianowicach Śląskich doszło do poparzenia Barszczem Sosnowskiego. Kobieta w wieku 67-lat doznała kontaktu z rośliną podczas koszenia trawy. Na jej ciele stwierdzono oparzenia II stopnia, które zajmowały 5% ciała. Mimo reanimacji, kobieta zmarła. Trujący barszcz to niezwykle groźna roślina, która bardzo dobrze odnajduje się w naszym klimacie. Stanowi ogromne zagrożenie dla alergików i wszystkich osób z obniżonym układem odpornościowym. Jego dotknięcie powoduje zapalenie skóry, spojówek i trudno gojące się pęcherze.

Pierwsza pomoc

barszcz-sosnowskiego

W przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego należy przemyć poparzone miejsca wodą z mydłem. Nie można wystawiać ich na działanie promieni słonecznych. Rozległe poparzenia ciała mogą być niezwykle groźne dla naszego życia, dlatego należy zgłosić się jak najszybciej po fachową pomoc medyczną. Gdy tylko zauważymy na jakimś terenie, rosnący barszcz Sosnowskiego, należy zgłosić ten fakt odpowiednim służbom takim jak np. straż pożarna, która zabezpieczy i wytnie roślinę.

Obserwujmy swoje otoczenie i uważajmy na rośliny. Barszcz Sosnowskiego jest bardzo niebezpieczny, więc w trosce o swoje zdrowie unikajmy zarośniętych terenów, których nie znamy.