MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Dlaczego alergicy kaszlą?


alergicy-kaszla

Alergia może mieć różne objawy. Jednym z nich jest często uciążliwy kaszel. Dlaczego alergicy kaszlą?

Uciążliwy kaszel – mechanizm działania

W tchawicy, krtani, oskrzelach oraz okolicach strun głosowych znajdują się tzw. receptory kaszlowe. To wrażliwe miejsca, które podrażnione, wywołują odruch kaszlu. Sygnał dochodzący do mózgu sprawia, że następuje nagły skurcz mięśni wydechowych, czyli właśnie kaszel. Podczas tego odruch następuje zamknięcie głośni. PO jej gwałtownym otwarciu wydmuchiwane jest powietrze z płuc i oskrzeli aż na zewnątrz, przez usta. Wraz z nim odkrztuszany jest śluz. Kaszląc usuwamy nadmiar wydzieliny śluzowej, zalegającej w naszych drogach oddechowych. Pozbywamy się także wdychanych z powietrzem drobin pyłków i kurzu a także innych alergenów czy substancji. Kaszel jest formą samooczyszczania się ścian dróg oddechowych z tych drażniących zanieczyszczeń.

Ads code goes here

Kaszel alergików – przyczyny

Przyczyny kaszlu mogą być różne, także w przypadku alergików. Wszelkie alergeny a także substancje takie jak histamina mogą wywołać takie objaw. Choroby nosa takie jak alergiczny nieżyt nosa czy inne tego typu infekcje to częste przyczyny kaszlu. Dotyczy go także astma oskrzelowa. Wszelkie alergeny w postaci roztoczy kurzu, pyłków roślin, sierści czy pierza, które wdychamy, są traktowane przez nasz organizm jako ciała obce. Odpowiedzią naszego ciała jest właśnie kaszel – jeden z charakterystycznych objawów alergików. Dokuczający nam często kaszel, nie związany z przeziębieniem czy grypą, może być sygnałem alergii. Ten objaw, jest także bardzo często pierwszą oznaką astmy oskrzelowej. Alergikom, którzy się z nim borykają, zaleca się wykonywanie spirometrii – badania wydolności płuc, którego wskaźnik określa zagrożenie astmą czy innymi problemami dróg oddechowych. Osoby z takimi objawami alergii jak kaszel, powinny profilaktycznie wykonywać takie badanie raz na jakiś czas.

alergicy

Kaszel jest reakcją naszego organizmu na wszelkie obce ciała i drażniące substancje. Może być sygnałem alarmującym. W przypadku alergików to jeden z typowych objawów, świadczący o podrażnieniu naszych dróg oddechowych. Przy bardzo uciążliwym kaszlu, związanym z alergią, warto skonsultować się z alergologiem, który w razie potrzeby zleci odpowiednie badania czy leki.

Jeden komentarz
  1. Izabela Matuszewska

    28 lipca 2015 at 13:40

    Jestem alergikiem ale najgorszy kaszel mam w starych pomieszczeniach gdzie jest dużo kurzu lub latem podczas żniw .

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij