MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Diody LED a alergie i choroby płuc


Diody LED a alergie i choroby płuc

Co jakiś czas przekonujemy się, że rzeczy, które miały być lepsze od tych już znanych i powszechnie używanych, które miały być oszczędne, miały służyć naszemu zdrowiu i być proekologiczne ukazują drugie, wcale nie tak przyjazne oblicze.

Światło to życie i nie tylko. Jest używane przez dzisiejszych designerów jako element wystroju, tak jak mebel, kolor, tkanina.

Światłem tworzą oni na ścianach kolorowe refleksy, wbudowują je we wnęki, w meble. Tworzą niepowtarzalny wystrój i nastrój. Stało się to możliwe dzięki nowym, ciekawszym rozwiązaniom takim jak diody, paski, węże świetlne.

Ads code goes here

Światło LED

Lubiane i coraz bardziej popularne. Diody LED dają mocne światło, także kolorowe. Są bardzo energooszczędne, trwałe, niewielkich rozmiarów, co pozwala umieścić je w każdym właściwie miejscu. Można tworzyć z nich kompozycje. Są wykorzystywane w kosmetologii: ich światło odmładza skórę, zwalcza cellulit, leczy trądzik i inne stany zapalne skóry.

I wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie to, że – jak się okazuje – te same diody LED są szkodliwe dla zdrowia.

Przede wszystkim zagrożone są oczy, zwłaszcza małych dzieci. Diody LED emitują dużo silnego, niebieskiego światła, czyli fal krótkich, które szkodzą siatkówce oka.

Okazuje się także, że diody to mieszanina kilku bardzo szkodliwych substancji chemicznych, które znajdują się w każdej ich części. Zarówno ci, którzy biorą udział w procesie ich produkcji, jak i ich użytkownicy narażeni są na ciężkie schorzenia, jeśli nie zachowają ostrożności.

Arsen, ołów, nikiel, miedź

Według amerykańskiego Departamentu Zdrowia Narodowego i naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy badali diody, stężenie tych pierwiastków przekraczało sześcio-, a nawet ośmiokrotnie dopuszczalne stężenia. A kontakt z nimi to groźba chorób nerek, uszkodzeń centralnego układu nerwowego, nowotworów.

Diody LED a alergie i choroby płucNikiel i miedź, które znaleziono w diodach koloru zielonego i białego grożą powstawaniem ciężkich alergii i uszkodzeń płuc.

Pewnie nie unikniemy całkowicie kontaktu z nimi, bo choćby popularne lampki choinkowe to dzisiaj małe diody LED. Warto jednak, mając już podstawowe informacje na ich temat, odpowiednio z nimi postępować, aby zminimalizować niebezpieczeństwo.

W przypadku rozbicia diody należy zebrać jej resztki w gumowych rękawiczkach, najlepiej w masce na twarzy. Jeśli stanie się to poza domem również trzeba bezwzględnie usunąć resztki. Po każdym kontakcie z diodą należy umyć ręce. No i nie należy patrzeć prosto w ledowe światło.

Jeden komentarz
  1. L.

    1 listopada 2016 at 17:14

    Czyli WSZYSTKIE lampy ledowe są tak szkodliwe? czy tlyko jakieś ich rodzaje, np te kolorowe, lub też te bardzo jasne o zimnym niebieskim intensywnym kolorze? chciałąm oświetlic pokój dużą lampą LED. (o neutralnym kolorze lub żółtawym)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij