Dieta dla cukrzyka
Zdjęcie autorstwa Alesia Kozik z Pexels

Cukrzyca to choroba, która zmusza nas do tego, byśmy zmienili całkowicie swój jadłospis. Warto też wiedzieć, że na cukrzycę można zachorować praktycznie w każdym wieku.

Co jeść przy cukrzycy?

Przy cukrzycy trzeba się odpowiednio odżywiać, by zniwelować dalszy rozwój choroby. Cukrzycy powinni jeść przede wszystkim chude mięso, ryby, różne warzywa i najlepiej sezonowe owoce. Warto też, by do swojej diety przy cukrzycy wprowadzić także wyroby mleczarskie. Cukrzyk musi również zmienić chleb na najlepiej pełnoziarnisty. Dobrze jest też, by jadł płatki owsiane. Dieta cukrzycowa to także różne rodzaje makarony i kuskus, czy ryż. Cukrzyk musi takie zmiany w jadłospisie wprowadzić od razu po wykryciu choroby, gdyż to pomoże mu przetrwać w dobrym zdrowiu długie lata. W szczególności należy pilnować dietę dziecięcą ,by spożywały tylko to, co jest dozwolone.

Jadłospis dla cukrzyka

Jadłospis dla cukrzyka może być bardzo urozmaicony. Nie trzeba w ogóle popadać w monotonię jedzenia. Dzięki temu będziemy chętniej sięgać po różne produkty. Przykładowe jadłospisy, jakie można sobie zrobić w ciągu tygodnia to:

– na śniadanie: bułka grahamka z wędliną i awokado lub owsianka ze słonecznikiem,

– drugie śniadanie: sałatka caprese z makaronem lub 2, czy 3 kromki pieczywa żytniego z serem  i jajkiem, czy kanapki z twarożkiem i szczypiorkiem,

– na obiad: polędwica z dorsza w sosie pomidorowym lub indyk pieczony z ryżem, można do tego dołożyć sałatkę warzywną, czy schab duszony w sosie własnym z kalafiorem i brokułami,

– podwieczorek: koktajl truskawkowy lub jogurt naturalny z otrębami, czy koktajl z gruszki, może też być kakao i kefir,

– kolacja: omlet z sałatką lub sałatka z twarogiem, czy bułka razowa z pastą makreli.

Dzięki temu, że mimo ograniczenia w diecie, mamy dużo składników, które można zjeść, to można tworzyć codzienne nowe dania tak, by produkty się nie znudziły po pierwszym tygodniu.  Dla urozmaicenia dań można zmieniać naprzemiennie dane potrawy.

Czego nie jeść przy cukrzycy?

Gdy mamy cukrzycę to należy także unikać niektórych produktów, które mogą być dla nas szkodliwe. Przede wszystkim należy unikać cukru, miodu, słodyczy, napojów słodzonych i gazowanych. Warto też odrzucić chleb pszenny i kaszę jaglaną oraz kukurydzianą. Drożdżówki i wypieki cukiernicze również powinniśmy wyeliminować z naszej diety. Nie można także już jeść przy cukrzycy tłustego mięsa oraz niskiej jakość kiełbasy i wędliny. Należy także uważać przy owocach. Są one zalecane, ale trzeba unikać jedzenia arbuza i dojrzałych bananów, gdyż mają one za dużo cukru. Kandyzowane i suszone owoce również należy wyeliminować z diety. Gotowana dynia, ziemniaki oraz bób też nie powinny znaleźć się w naszej diecie. Warto też odrzucić kawę oraz napoje energetyczne. Alkohol w tym także różnego rodzaju nalewki nawet te, własnoręcznie robione również powinien zostać wyeliminowany z naszej diety. Jest to bardzo ważne, by stosować się do tego, że nie możemy jeść danych produktów, gdyż dzięki temu możemy przechodzić łagodniej cukrzycę.

Suplement diety dla cukrzyków

Każdy cukrzyk powinien się także prowadzić odpowiednią suplementację. Takie suplementy pomogą mu w nabraniu odporności. Jego osłabiony organizm może złapać szybciej różne infekcje. Dlatego też taka dodatkowa suplementacja jest tak ważna. Dobrze jest, gdy suplementy dla cukrzyka zawierają witaminy: A, B, E i C. Ważny jest także kwas omega 3. Dzięki temu, że wzbogacimy swoją dietę, o te witaminy nasz organizm będzie w dobrej formie niezależnie od pory roku. Suplementy należy przyjmować wedle zalecenia lekarza, czy dietetyka. Można także stosować się do tego, co pisze na ulotce. Suplementy najczęściej występują w formie tabletek lub w formie olejków, które można brać doustnie lub można nimi pokropić swoją potrawę. Niektóre suplementy mogą być także smakowe dzięki, czemu szczególnie w przypadku dzieci będą chętniej spożywane.

Dieta pudełkowa cukrzyca 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamówienie diety pudełkowej. Taka dieta pudełkowa będzie zawierać wszystkie potrzebne produkty, które możemy jeść przy cukrzycy. W dodatku jest ona dostarczana pod same drzwi naszego mieszkania, czy też domu. Catering dietetyczny Gdańsk jest także dostosowany do naszych potrzeb kalorycznych. Będziemy mieć codzienne nowe posiłki, które wpisują się w naszą granicę kaloryczną. Dzięki temu możemy od razu także zadbać o linię. Dietetyczny catering jest obecnie bardzo rozwinięty dlatego, nie ma problemu, by wybrać daną firmę, z której chcemy otrzymywać takie posiłki. Gdy zdecydujemy się na dany catering, to zostaje nam przydzielone indywidualnie jedzenie, które kurierzy zostawią pod naszym miejscem zamieszkania. W takich pudełkach znajdują się śniadania, obiady, podwieczorki oraz mogą też się znaleźć drugie śniadania. Dzięki temu nie będziemy podjadać między posiłkami rzeczy, których nie możemy jeść przy cukrzycy

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i aktualnie jest także chorobą nieuleczalną. Dlatego tak ważne jest to, by stosować się do zaleceń, jakie są kierowane od lekarzy, czy dietetyków. Dzięki dobrze dopasowanej diecie możemy łagodnie przejść całą chorobę. Warto też pamiętać, że cukrzyca może dotyczyć zarówno kobiety, mężczyzny, jak i dzieci. Wyróżnia się także dwa typy cukrzycy oraz cukrzycę ciążową. Cukrzyca typu 1 to cukrzyca pierwotna inaczej nazywana także cukrzycą młodzieńczą, a cukrzyca typu 2 to cukrzyca wieku dojrzałego. Natomiast cukrzyca ciążowa może pojawić się w każdym momencie w ciąży, ale także najczęściej mija po porodzie.