Spełniony rodzic
Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Spełniony rodzic to dziś wyjątkowo rzadkie zjawisko. Niestety, zewsząd atakują nas porady wychowawcze. Na każdym kroku słyszymy, że źle postępujemy. Gdy dziecko popełnia błąd, niewłaściwie się zachowuje, obwiniamy samych siebie. Tymczasem to całkowicie normalne, mamy bowiem do czynienia z autonomiczną jednostką, która podejmuje własne decyzje.

Spis treści:

  1. Dążenie do bycia dobrym rodzicem
  2. Czym jest zaniedbanie rodzicielskie i jakie rodzi obawy?
  3. Powtarzanie błędów wychowawczych rodziców
  4. Na czym polega siła pozytywności?
  5. Spełniony rodzic umie regulować emocje
  6. Pozytywne nastawienie a bycie dobrym rodzicem
  7. Problemy wychowawcze – z kim o nich porozmawiać?
  8. Błędy wychowawcze czy sukces wychowawczy?

Dążenie do bycia dobrym rodzicem

Nie chodzi jednak o to, aby zaprzestać dążeń do bycia dobrym rodzicem. Jeśli z nich zrezygnujemy, zahamujemy własny rozwój. Nasza relacja z dzieckiem nie będzie układała się prawidłowo, przez co może ono w przyszłości mieć liczne problemy, w tym konflikty z prawem. Należy jednak podejść do bycia dobrym rodzicem w zdrowy sposób.  Gdy dobrze wychowamy dziecko, wówczas będziemy cieszyć się z jego sukcesów. Trzeba jednak pogodzić się z tym, że nasza pociecha nie zawsze osiągnie mistrzostwo we wszystkich działaniach, których się podejmie.

Czym jest zaniedbanie rodzicielskie i jakie rodzi obawy?

Zaniedbanie rodzicielskie to coś, czego boi się większość osób mających dzieci.  Nie chcemy zrezygnować z wytyczenia odpowiedniego kierunku działań. Uważamy to za istotne. Tymczasem nie da się założyć, że będziemy wspierać dziecko w zdolnościach pianistycznych. Nasz maluch może w ogóle takowych nie wykazywać. Trzeba też być elastycznym i przygotować się na to, że choć dziecko jest inteligentne, dobrze radzi sobie z matematyką i językiem polskim, to ma problemy manualne. Oczywiście warto nad tym popracować, jednak nasze starania nie zawsze przyniosą oczekiwane rezultaty.

Powtarzanie błędów wychowawczych rodziców

Osoby, które źle wspominają własne dzieciństwo, boją się, że powtórzą błędy wychowawcze własnych rodziców. W rezultacie są bardzo wyczulone na porażki, każde najdrobniejsze potknięcie. Gdy dziecko ma problem z jakimś przedmiotem w szkole obwiniają siebie samych. Tymczasem nie na wszystko mamy wpływ. Twoja pociecha może gorzej radzić sobie z językami obcymi, bo zwyczajnie nie ma ku temu zdolności. Warto jednak zadbać o to, aby nauczyła się języka obcego w stopniu dostatecznym, umożliwiającym komunikację i uzyskanie awansu do kolejnej klasy.

Na czym polega siła pozytywności?

Siła pozytywności to coś, czego często nie dostrzegamy w codziennym życiu. Tymczasem bycie rodzicem nie powinno oznaczać rezygnacji z przyjemności. Znajdź czas tylko dla siebie, wyjdź na spotkanie z przyjaciółką, skocz do galerii handlowej na zakupy, odwiedź fryzjera lub manikiurzystkę. To ma znaczenie, ponieważ brak czasu dla siebie popycha nas w ramiona frustracji i zniechęcenia. Tymczasem bycie dobrym rodzicem często idzie w parze z zaspokojeniem własnych potrzeb. Gdy realizujemy się zawodowo, mamy do dziecka więcej cierpliwości niż wówczas, gdy spędzamy z nim całe dnie.

Spełniony rodzic umie regulować emocje

Spełniony rodzic to dziś rzadkie zjawisko, wiele osób szuka ukojenia i relaksu w alkoholu. To jednak tylko tłumienie emocji, które nie rozwiązują problemu. Warto nauczyć się je regulować, aby dać dziecku właściwy przykład i uniknąć popchnięcia go w kierunku uzależnień.

Pozytywne nastawienie a bycie dobrym rodzicem

Ważne jest również pozytywne nastawienie. Spełniony rodzic nie analizuje skrupulatnie, czy dziecko wygra olimpiadę z chemii, wychodzi z założenia, że już sam udział to wielki sukces. Niestety, taka postawa często bywa postrzegana negatywnie – jako mało ambitna, rozwojowa i wynikająca z braku odpowiedzialności.

Problemy wychowawcze – z kim o nich porozmawiać?

Spełniony rodzic także potrzebuje rozmowy o problemach. Można powierzyć je prawdziwym przyjaciołom, do których mamy zaufanie. Jednak takie osoby muszą być gotowe do rozmów na głębsze tematy. Jeśli znajomość ma charakter powierzchowny, o problemach wychowawczych lepiej porozmawiać z dyplomowanym psychologiem.

Błędy wychowawcze czy sukces wychowawczy?

Niestety, rodzice często popełniają błąd zanadto skupiając się na jednej kwestii. Np. obwiniają siebie o to, że dziecko nie znalazło partnera. Zastanawiają się, gdzie popełnili błąd. Tymczasem warto dostrzec inne aspekty. Nadmierna koncentracja na jednym aspekcie zanadto zawęża horyzonty. Tymczasem powściągliwość dziecka wcale nie musi wynikać z lęku przed bliskości i odrzuceniem, lecz ze świadomości swoich potrzeb. Niektórzy wykazują większą potrzebę autonomii, nie chcą wiązać się z byle kim. Nie są desperatami, których samotność przeraża. Lubią siebie i potrafią być spełnieni jako single. Taka odważna postawa to bardzo często zasługa rodziców, którzy wyrobili w dziecku dobre podłoże do niezależnego myślenia. Spełniony rodzic bardzo często nie dostrzega, ile dobrego zrobił dla rozwoju własnego dziecka.