DOM ALERGIKA Życie z alergią

Czym zastąpić syntetyczne środki czystości?

Czym zastąpić syntetyczne środki czystości?

Nasze babcie musiały korzystać z dobrodziejstw sody, octu czy kwasku cytrynowego, ponieważ sklepy nie oferowały płynów do czyszczenia podłóg. Choć gospodynie miały ograniczone pole manewru, ich domy lśniły czystością. Wbrew pozorom sprzątanie bez chemii nie jest uciążliwe czy pracochłonne. Niskie koszty przemawiają na korzyść naturalnych metod.

Dom wolny od drobnoustrojów

  • Toaleta; kafelki wokół muszli klozetowej oraz jej obręcz można oczyścić, wykorzystując naturalną mieszankę. Wystarczy, że do szklanki octu dodamy kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, który wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz 4 krople kwasku cytrynowego.Czym zastąpić syntetyczne środki czystości?
  • Blaty; jeśli chcesz oczyścić i zdezynfekować powierzchnię, na której wcześniej kroiłaś mięso, przygotuj naturalną mieszankę. Do 200 ml wody wprowadź kilka kropel olejku z drzewa herbacianego oraz jedną kroplę olejku pomarańczowego. Następnie przelej miksturę do butelki z pompką, po czym dokładnie wymieszaj składniki. Spryskaj płynem wybraną powierzchnię, po czym przetrzyj ją zwilżoną ścierką. Na koniec osusz blat suchą szmatką.
  • Lodówka; w związku z tym, że przechowujesz w niej żywność, musisz zadbać o czystość mikrobiologiczną. Kiełbasa, ser czy jajka stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów. W celu usunięcia potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów, należy przelać wodę utlenioną do butelki z atomizerem. Następnie spryskujemy nią półki w lodówce.

Łazienka na wysoki połysk

  • Brodzik, prysznic i fugi, jeśli chcesz przywrócić im biel, przygotuj pastę z sody i kwasku cytrynowego w proporcji 1:1. Ta mikstura rozprawi się z kamieniem pod warunkiem, że pozwolisz jej działać. Jeśli pozostawisz pastę na noc, rano pożegnasz się z niechcianym nalotem.

Czym zastąpić syntetyczne środki czystości?

 

  • Wanna; w celu pozbycia się zacieków, brudu i bakterii należy przygotować domowe mleczko. Wystarczy, że do 100 ml wody wprowadzisz 100 g sody oczyszczonej i kilka kropli olejku lawendowego. Mieszankę należy umieścić w zakręcanym słoiczku i wytrząsać przez kilka minut. Mleczko nakładamy na mokrą ścierkę.

Warto zastępować gotowe preparaty ich naturalnymi odpowiednikami. W ten sposób ograniczamy ryzyko wystąpienia alergii. Jednocześnie dbamy o środowisko i obniżamy koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *