MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Czym kierujemy się w leczeniu?


Jak się okazuje niekoniecznie składem leku, jego formą czy nawet ceną, a często kwestiami wizualnymi jak kolor i kształt jak podaje Nauka w Polsce/PAP.

Kolor bardziej wpływa na wybór pacjenta niż sądzimy – co udowodniono naukowo. Wyniki badań pokazują, że pacjenci wolą połykać tabletki w kolorze czerwonym i różowym. Po czerwoną tabletkę najczęściej sięgały osoby w średnim wieku i kobiety.

Badanie przeprowadzone na 600 osobach pokazuje, że dla 75 proc. z nich kolor i kształt pigułki stanowi znak, pomagający im zapamiętać, którą trzeba przyjąć, co ma znaczenie w przypadku osób starszych. Ponadto 14 procent uważa, iż różowe lekarstwa są bardziej słodkie niż czerwone. Zaś żółte tabletki większości kojarzyły się ze słonym smakiem, niezależnie od jej składników (żółte są np. tabletki rozpuszczalnego wapna z kwercetyną).
11 proc. uważa białe i niebieskie tabletki za gorzkie (najczęstsze barwy leków na alergię), a 10 proc. pomarańczowe za kwaśne.

Ads code goes here

Czym kierujemy się w leczeniu?Chorzy, nawet jeśli ufają swoim lekarzom i farmaceutom, nie zawsze chętnie przyjmują gorzkie pigułki. Naukowcy udowadniają, że kolor stanowi bardzo istotną część lekarstw, dostarczają zmysłowych doświadczeń każdorazowo podczas przyjmowania leków, niezależnie od tego czy trzeba połknąć tabletkę, płyn, posmarować się kremem lub maścią.

Zatem postrzeganie lekarstw może znacząco wpływać na to, jak postrzegana jest przez chorych efektywność leczenia.

Źródło – Nauka w Polsce/PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij