Alergia u dzieci POKÓJ I ZABAWKI

Czy nadmierna czystość może szkodzić?

Czy nadmierna czystość może szkodzić?

Każdy z nas stara się w domu utrzymywać czystość. Kiedy mamy dzieci usiłujemy zapewnić im jak najlepsze warunki pod każdym względem, także czystości.

Kupujemy najlepsze środki czyszczące, najlepsze płyny do kąpieli… Czy to wszystko służy naszym dzieciom czy wręcz przeciwnie?

Co do dzieci ze stwierdzoną alergią nie ma wątpliwości. Co jednak z dziećmi zdrowymi? Czy sterylne warunki na pewno im służą?

Co na to naukowcy

W ostatnim czasie wielu z nich podaje w wątpliwość zasadność sterylnych warunków, w jakich żyje wiele współczesnych dzieci. Według nich przynoszą one więcej szkody niż pożytku. Odcięcie dzieci od kontaktu z mikrobami powoduje zmniejszenie ich odporności.

Włoscy naukowcy jako dowód podają alarmujący wzrost liczby dzieci zapadających na alergię. W latach pięćdziesiątych XX w. ok. 10% dzieci zapadało na różnego rodzaju alergie. Obecne statystyki podają, że jest ich już 30%. Naukowcy brytyjscy i kanadyjscy z kolei przebadali kurz zalegający w większości domów w krajach wysoko rozwiniętych.

 

Czy nadmierna czystość może szkodzić?Mieszanka zabójcza dla dzieci

Okazało się, że kurz – oprócz tego, co ma w swoim składzie zwykle, czyli różnego rodzaju pyłów i drobin ludzkiego naskórka – zawiera zabójczą mieszankę chemicznych substancji, z którymi tak naprawdę największy kontakt mają małe dzieci.

To one najwięcej czasu spędzają na podłodze. Mieszanka ta jest powodem wielu poważnych chorób z chorobami nowotworowymi włącznie. A jak wykazują badania maluch podczas zabawy wdycha więcej szkodliwych substancji niż dorosły biorący udział w procesie ich produkcji.

Co dokładnie zawiera współczesny kurz?

  • PBDE (polibromowane etery difenylowe) są od dziesiątków lat stosowane do zmniejszenia łatwopalności tekstyliów, urządzeń elektronicznych, dywanów czy mebli. Mogą zaburzać poziom hormonów, podejrzewa się, że mogą być odpowiedzialne za otyłość. Ostatnie badania wskazują również na to, że nadmierna ekspozycja na ich działanie kobiet w ciąży może mieć wpływ na opóźnienie rozwoju umysłowego dziecka.
  • HCDBCO (ang. hexachlorocyclopentadienyldibromocyclooctane) również zmniejsza łatwopalność, tym razem plastików. Stężenie tych środków w gramie kurzu dochodzi do 93 mikrogramów, a są to substancje rakotwórcze, podobnie jak:
  • HBCD (ang. hexabromocyclododecane) używane zwykle przy produkcji polistyrenowych tekstyliów i materiałów izolacyjnych.
    Działanie tych dwóch ostatnich substancji nie do końca zostało jeszcze zbadane, ale podejrzewa się je o wpływ bardzo negatywny na ludzki organizm.

Może warto się w związku z tym zastanowić nad wypróbowanymi sposobami naszych babć na utrzymanie czystości w domu i nie stosować do wszystkiego super-doskonałych, idealnych detergentów?