MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Jak rozpoznać alergię u dziecka?


Jak rozpoznać alergię u dziecka

Matki pragną, aby ich dzieci były szczęśliwe i zdrowe. Troszczą się o swoje pociechy i dogłębnie analizują fizjologię malca. Jak odróżnić alergię od normalnych zjawisk fizjologicznych?

W związku z tym, iż układ pokarmowy niemowląt nie jest dojrzały, należy liczyć się z wystąpieniem niepożądanych objawów tj. ból brzucha, ulewanie czy luźniejsze stolce.

Ulewanie – alergia czy zjawisko fizjologiczne?

Wbrew pozorom, ulewanie nie ma podłoża alergicznego. Lekarze to zjawisko określają mianem fizjologicznego refluksu. Jeśli ulewanie występuje tylko w pierwszym półroczu życia, nie powinniśmy się niepokoić.

Ads code goes here

Oceniając zagrożenie, warto zwrócić uwagę na samopoczucie dziecka. Jeśli ulewaniu nie towarzyszy brak apetytu, a pociecha regularnie przybiera na wadze, nie mamy powodów do niepokoju.

W sytuacji, gdy ulewanie występuje po każdym posiłku, należy niezwłocznie skorzystać z porady lekarza. To zjawisko może przyczynić się do odwodnienia, zagrażającemu życiu malucha.

Jak rozpoznać alergię u dziecka

Biegunka alergiczna czy efekt diety?

Luźny stolec u niemowląt nie musi oznaczać biegunki. Warto pamiętać, iż maluchy przyjmują płynne pokarmy, co znajduje odzwierciedlenie w konsystencji kału.

Warto pamiętać, iż podając dziecku gotowe mieszanki, przyczyniamy się do zagęszczenia stolca. Jednocześnie malec wypróżnia się rzadziej.

Niepokój rodziców powinny wzbudzić pasma krwi i śluzu, które czasem pojawiają się w kale. Mogą one wskazywać na alergię pokarmową lub infekcję. W związku z tym, iż układ immunologiczny malca nie jest dojrzały, każda bakteria i wirus zagrażają jego zdrowiu i życiu. Jeśli w stolcu dostrzeżemy krew lub śluz, powinniśmy niezwłocznie skorzystać z porady lekarza.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z biegunką alergiczną, dziecko gorzej się rozwija i powoli przybiera na wadze. Niezwykle istotną rolę odgrywa rozpoznanie „wroga” i jego eliminacja z diety malucha.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij