Alergie pokarmowe NABIAŁ

Czy mleko i jego produkty są nam potrzebne?

alergia na mleko

A na pewno nie mleko innych gatunków zwierząt. Przetworzone produkty mleczarskie to częste alergeny i to występujące od ponad 2000 lat – o czym przypominają zapisy Hipokratesa o alergii na mleko.

Mleko krowie zawiera za dużo białka i zbyt wiele tłuszczu, by było w pełni zdrowe dla ludzi i – szczerze mówiąc – jest przeznaczone dla cieląt mających 4 żołądki, które po roku od urodzenia ważą już 400 kg.

Zatem mleko niekoniecznie jest wskazanym produktem do codziennego spożywania. Zawiera zbyt dużo cholesterolu, ale i toksyn ze środowiska i resztki leków, podawanych bydłu.

Dlatego osoby pijące mleko w nadmiarze chorują na serce, nowotwór prostaty czy jajnika i na cukrzycę.

Co z tym wapniem?

alergia na mlekoTen zawarty w mleku jest znacznie gorzej przyswajany przez nasze organizmy niż nam się wydaje. Dlatego w krajach o największej konsumpcji mleka i mięsa alergie i osteoporoza występują najczęściej.

U dzieci nierzadko alergii na mleko towarzyszy uczulenie na drób oraz jaja – czy zatem potrzebujemy aż tak wiele białka zwierzęcego? Trawione w żołądku i jelitach przez ich ściany dostają się do krwioobiegu, w dużych cząsteczkach odbierane są przez układ odpornościowy jako wrogie, na co organizm reaguje produkcją przeciwciał – jak przy infekcjach bakteryjnych lub wirusowych.

Ale organizm nie uodparnia się na ten alergen lecz reaguje zawsze alergicznie – te reakcje pogłębia uszkodzony układ trawienny, stres czy inne obciążenia.

Objawy alergii pokarmowej na mleko

mogą być rozmaite – od”kataru po kaszel, obrzęk języka, nieżyt spojówek, ataki duszności, świąd gardła czy warg, kołatanie serca, pokrzywki czyli egzemy, mdłości, skurcze żołądka i biegunki, przyspieszenie pulsu, przewlekłe zmęczenie, a nawet agresja, stany lękowe czy depresja.

Przy nagłych spadkach ciśnienia następuje silne zaburzenie pracy układu krwionośnego i dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, który może skończyć się nawet śmiercią. Niebezpieczne są opóźnione reakcje – kilka godzin lub dni po spożyciu mleka lub jego przetworów. Im później nastąpią tym bardziej wpływają na psychikę i doprowadzić mogą do apatii, osłabienia koncentracji, agresji lub paniki.

Co ciekawe ilość zjedzonego mleka, sera, lodów czy jogurtu nie ma w tym przypadku znaczenia (w przeciwieństwie do nietolerancji laktozy).