MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Czy marchew może wywoływać alergię?


Czy marchew może wywoływać alergię?

Reakcja uczuleniowa po jej zjedzeniu ma często związek z nietolerancją innych owoców i warzyw. Po selerze marchew należy do najczęściej alergizujących jarzyn.

Wśród chorych z alergicznym obrzękiem jamy ustnej (OAS) nadwrażliwość na marchew występuje dość często.

Obrzęk ten, bez wyprysku wokół ust, może poprzedzać nieżyt nosa spowodowany alergią na pyłki roślin, głównie drzew takich jak brzoza.

Ads code goes here

Co 5-6 osoba cierpiąca na OAS w wyniku alergii na jabłka czy orzechy laskowe ma takie objawy również po spożyciu marchwi.

Czy marchew może wywoływać alergię?Ale alergia ta powodować może także objawy w innych narządach – przewodzie pokarmowym i skórze, objawiając się dokuczliwą pokrzywką, a nawet wypryskiem wokół odbytu.

Ulga po ugotowaniu

Marchew ma podobne antygeny do selera i kopru i równie często daje odczyny krzyżowe z alergenem brzozy. jednak alergeny te reagują na temperaturę, dlatego wiele osób uczulonych może bez obaw spożywać marchew gotowaną.

Wśród alergików bywają także pracownicy gastronomii, którzy uczulają się podczas przygotowywania potraw, a nie przez spożycie. U gospodyń domowych także może wystąpić alergia skórna – białkowe zapalenie skóry, dające wyprysk kontaktowy, typowy dla osób uczulonych na jaja kurze i alergią na ryby.
(MN)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij