MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Czy jabłka mogą wywołać alergię?


Czy jabłka mogą wywołać alergię?

U osób z genetycznymi predyspozycjami do alergii zdarza się, że jabłka wywołują reakcje alergiczne. Czasem jako alergia krzyżowa z pyłkiem brzozy.

Alergia wyłącznie na jabłka występuje rzadko. Częściej szkodzi składnik, występujący też w innych owocach czy warzywach lub orzechach. Jednak ten typ alergii wiąże się na ogół z uczuleniem na pyłek brzozy, rzadziej bylicy czy traw, ale bywa, że także stosowane w sadzie opryski na jabłka.

Alergię wywołać mogą zarówno surowe jabłka, jak i gotowane (w kompocie). Wyciągi z owoców mogą być stosowane również w kosmetykach i przez ich stosowanie wywołać alergię skórną czy zespół alergii jamy ustnej.

Ads code goes here

Nadwrażliwość na pyłki bylicy także ułatwia powstanie odczynów krzyżowych z owocami. Zdarza się, że reakcja alergiczna występuje jedynie po wysiłku fizycznym.

Co 8 osoba z nadwrażliwością pokarmową ma alergię na jabłka (dodatnie próby skórne), co 30 osoba ma reakcje wymagające leczenia. Jabłko zawiera różne alergeny, poza tymi związanymi z pyleniem także wspólne z marchwią i takie, które występują tylko w jabłkach.
AZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij