frytki

Jedzenie typu fast food spotyka nas na każdym kroku. Bary szybkiej obsługi kuszą frytkami, burgerami czy zapiekankami. Uwielbiają je szczególnie dzieci. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, czy fast food może być zdrowy.

Fast food – szybkie jedzenie

Samo określenie fast food wzięło się od formy jedzenia, które miało być szybko przygotowane i łatwo dostępne. Coś, co możemy zjeść w biegu, na mieście czy podczas podróży. Nieodzownym królem takiego jedzenia stał się amerykański koncern, ze słynnym żółto-czerwonym logo. Szybko stał się popularny na cały świecie. Do dziś, choć budzi skrajne opinie, jest jedną z najchętniej odwiedzanych sieci fast food. Nawet nasz kraj może pochwalić się swoim własnym fast foodem w postaci kultowych zapiekanek. Bułka zapiekanka z pieczarkami, cebulą i serem, serwowana w budkach do dnia dzisiejszego budzi same pozytywne skojarzenia. W Polsce wciąż przygotowuje się tradycyjne zapiekanki, a te najbardziej znane dostępne są w Krakowie. Jak się okazuje, typowy fast food wcale nie musi być niezdrowy, ociekający tłuszczem i solą. Jedzenie tego typu można nieco odchudzić lub przyrządzić tak, że będzie bezpieczne dla zdrowia i smaczne. To niezwykle ważne, jeśli chodzi o najmłodszych, którym trudno odmówić porcji frytek raz na jakiś czas. Przekonajmy się, że fast food może być smaczny i zdrowy!

Frytki z piekarnika

Frytki to nic innego ja ziemniaki pokrojone w paski i usmażone w głębokim tłuszczu. Chrupiące frytki najczęściej jemy z dużą ilością soli i wszelkich sosów. Podczas smażenia frytek, wytwarzają się niezdrowe dla organizmu substancje. W barach szybkiej obsługi serwuje się głęboko mrożone frytki, które są mniej zdrowsze niż te, które przygotowujemy w domach. Alternatywnym rozwiązaniem dla miłośników frytek, jest ich przygotowanie bez dodatku tłuszczu i soli. To możliwe, dzięki pieczeniu w piekarniku. Wystarczy rozłożyć pokrojone ziemniaki na papierze do pieczenia. Frytki możemy przyprawić aromatycznymi ziołami, a podać z domowym ketchupem, z pysznych pomidorów czy sosem z jogurtu naturalnego. Miłośnikom nietypowych smaków zachwycą frytki z batatów, czyli słodkich ziemniaków, które dostępne są nawet w sieciach marketów.

Burgery z prawdziwego zdarzenia

Napuchnięta pszenna bułka, która może wytrzymać długi czas, mięso z ulepszaczami smaku i tłuste sosy z konserwantami – to wizja burgera w znanej sieciówce. Zjedzenie takiej kanapki od święta, nie sprawi że nagle przybędzie nam kilka kilogramów. Jeśli jednak nie możemy oprzeć się burgerom, wybierzmy restaurację, gdzie podają te, z prawdziwego zdarzenia. Powstaje coraz więcej lokali, które podają głównie burgery, robione od początku na miejscu, ze świeżych i wartościowych produktów. Pełnoziarniste bułki, wypiekane na miejscu, mięso oraz zdrowe warzywa z lokalnych upraw to znaki szczególne dobrego burgera. Nie za często możemy pozwolić sobie na taki fast food.

Domowa pizza

domowa pizzaPizza to jeden z najbardziej popularnych fast foodów. Kochają ją nie tylko w Nowym Jorku. Pizza dostępna w restauracjach często ma w swoim składzie spulchniacze i konserwanty. Domowa pizza będzie nie tylko pyszna, ale wolna od zbędnych dodatków. Ciasto możemy zagnieść z dowolnej mąki, także bezglutenowej. Na wierzch układamy dowolne składniki, które najbardziej lubimy. Taka pizza będzie smakowała wszystkim domownikom, nie tylko tym najmłodszym.

Katarzyna Antos