MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Czy alergik może być dawcą krwi?


krwiodawstwo a alergia

Wszyscy zdrowi pełnoletni, ważący ponad 50 kg mogą być dawcami krwi, którzy oddają jednorazowo 450 ml. Czy jednak alergicy spełniają kryteria zdrowotne stawiane dawcom?

Aby mieć pewność warto zgłosić się do lekarza w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK), gdyż niekoniecznie lekarze innych specjalności dokładnie znają przeciwwskazania do oddawania krwi.

Alergicy mogą być dawcami, o ile nie są w okresie zaostrzenia objawów choroby oraz nie przyjmują w danym momencie żadnych leków na alergię.
oddawanie krwi a alergiaPrzez przynajmniej pół roku do oddać krwi nie mogą osoby po zabiegu wykonania tatuażu przekłuciu uszu lub innych części ciała czy po zabiegach operacyjnych, gdzie istnieje prawdopodobieństwo zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Warto pamiętać, że 6 miesięcy to okres, w którym testy nie wykrywają zakażenia, nawet jeśli do niego doszło w organizmie.

Ads code goes here

Dawcę dyskwalifikują na stałe także przebyte choroby układu krwionośnego, pokarmowego, oddechowego czy żółtaczka oraz choroba nowotworowa.

Jeśli chcesz być dawcą możesz oddawać krew pełną można co 2 miesiące, przy czym kobiety mogą być dawcami maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6 razy w roku.
(MCN)

Źródło – Polskieradio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij