krwiodawstwo a alergia

Aby mieć pewność warto zgłosić się do lekarza w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK), gdyż niekoniecznie lekarze innych specjalności dokładnie znają przeciwwskazania do oddawania krwi.

Alergicy mogą być dawcami, o ile nie są w okresie zaostrzenia objawów choroby oraz nie przyjmują w danym momencie żadnych leków na alergię.
oddawanie krwi a alergiaPrzez przynajmniej pół roku do oddać krwi nie mogą osoby po zabiegu wykonania tatuażu przekłuciu uszu lub innych części ciała czy po zabiegach operacyjnych, gdzie istnieje prawdopodobieństwo zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C. Warto pamiętać, że 6 miesięcy to okres, w którym testy nie wykrywają zakażenia, nawet jeśli do niego doszło w organizmie.

Dawcę dyskwalifikują na stałe także przebyte choroby układu krwionośnego, pokarmowego, oddechowego czy żółtaczka oraz choroba nowotworowa.

Jeśli chcesz być dawcą możesz oddawać krew pełną można co 2 miesiące, przy czym kobiety mogą być dawcami maksymalnie 4 razy w roku, a mężczyźni 6 razy w roku.
(MCN)

Źródło – Polskieradio.pl