MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Czy alergia ogranicza ryzyko rozwoju guzów mózgu?


Czy alergia ogranicza ryzyko rozwoju guzów mózgu?

Pisaliśmy już o tym, że alergia chroni przed glejakiem. Nowe badania na alergikach potwierdzają te doniesienia.

Jak donosi PAP (21.10.2011) za Journal of the National Cancer Institute podwyższony poziomu przeciwciał zaangażowanych w reakcję alergiczną może zmniejszać ryzyko rozwoju guzów mózgu.

Badania przeprowadzone pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Browna w Stanach Zjednoczonych potwierdzają wcześniejsze wnioski Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem, z których wynika, że charakterystyczna dla alergików reakcja układu immunologicznego jest istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju glejaka – czyli nowotworu ośrodkowego układu nerwowego.

Ads code goes here

Tym razem naukowcy nie analizowali jednak historii alergii w rekrutowanej grupie osób, u których nowotwór rozwinął się lub nie, lecz dane pochodzące z czterech zakrojonych na szeroką skalę badań, w których uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób.

Analiza próbek pobranych od pacjentów – zanim zdiagnozowano u nich guz mózgu lub zastosowano leczenie – pozwoliła zmierzyć związek pomiędzy poziomem IgE a ryzykiem rozwoju raka bez obaw, że mógł być on zmodyfikowany przez proces choroby lub leczenie.

U tych osób, u których wykryto podwyższony poziom immunoglobuliny E (IgE) w surowicy krwi (przeciwciał biorących udział w rozwoju reakcji alergicznej), były w znacznie mniejszym stopniu narażone na rozwój glejaków w porównaniu z osobami, u których poziom IgE utrzymywał się w normie.

Podsumowując – alergicy mają jednak pewną ochronę przed glejakiem i lepiej sobie radzą w walce z tym nowotworem. Co ciekawe, najmniejsze ryzyko rozwoju guza mózgu zaobserwowano w grupie osób z poziomem IgE w niewielkim stopniu przekraczającym granicę normy, jednak nie w przypadku osób z najwyższym poziomem przeciwciał.

Źródło – nauka.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij