ABC alergii

Czy alergia ogranicza ryzyko rozwoju guzów mózgu?

Czy alergia ogranicza ryzyko rozwoju guzów mózgu?

Jak donosi PAP (21.10.2011) za Journal of the National Cancer Institute podwyższony poziomu przeciwciał zaangażowanych w reakcję alergiczną może zmniejszać ryzyko rozwoju guzów mózgu.

Badania przeprowadzone pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Browna w Stanach Zjednoczonych potwierdzają wcześniejsze wnioski Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem, z których wynika, że charakterystyczna dla alergików reakcja układu immunologicznego jest istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju glejaka – czyli nowotworu ośrodkowego układu nerwowego.

Tym razem naukowcy nie analizowali jednak historii alergii w rekrutowanej grupie osób, u których nowotwór rozwinął się lub nie, lecz dane pochodzące z czterech zakrojonych na szeroką skalę badań, w których uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób.

Analiza próbek pobranych od pacjentów – zanim zdiagnozowano u nich guz mózgu lub zastosowano leczenie – pozwoliła zmierzyć związek pomiędzy poziomem IgE a ryzykiem rozwoju raka bez obaw, że mógł być on zmodyfikowany przez proces choroby lub leczenie.

U tych osób, u których wykryto podwyższony poziom immunoglobuliny E (IgE) w surowicy krwi (przeciwciał biorących udział w rozwoju reakcji alergicznej), były w znacznie mniejszym stopniu narażone na rozwój glejaków w porównaniu z osobami, u których poziom IgE utrzymywał się w normie.

Podsumowując – alergicy mają jednak pewną ochronę przed glejakiem i lepiej sobie radzą w walce z tym nowotworem. Co ciekawe, najmniejsze ryzyko rozwoju guza mózgu zaobserwowano w grupie osób z poziomem IgE w niewielkim stopniu przekraczającym granicę normy, jednak nie w przypadku osób z najwyższym poziomem przeciwciał.

Źródło – nauka.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *