Czerwone plamy na ciele

Pojawiające się w różnych miejscach na ciele czerwone plamy, są najczęściej objawom uczulenia. Co taka sytuacja oznacza dla pacjenta i jak pozbyć się problemu?

Zmiany skórne możemy zauważyć w sytuacjach, gdy np. coś zaczyna nasz swędzieć. Wówczas zwracamy uwagę na źródło dyskomfortu. Zaczerwienienie na skórze to sygnał, że ciało miało kontakt z alergenem, który wywołał taki stan. Zdarza się, że plamy to efekt schorzenia, problem reumatologiczny, a nawet efekt stresu. Istnieją sposoby, aby wyleczyć plamy, ale ważna jest diagnoza i znalezienie przyczyn ich powstawania.

Czym są plamy na ciele?

Plamy na ciele to problem dermatologiczny, który występuje w postaci wykwitów, czyli zaczerwieniania skóry. Pojawiające się zmiany są jednym z pierwszych objawów chorób, ale nie tylko dermatologicznych. Potrzebna jest diagnoza i badania, które doprowadzą do źródła ich powstawania. Często są wywołane stanem zapalnym, który powoduje przekrwienie danej okolicy, co objawia się tzw. rumieniem. Mogą to być również zmiany w naczyniach, takie jak naczyniaki czy teleangiektazje — przypominające „pajączki na skórze”.

Plamy na ciele to objawy choroby?

Rumień zakaźny, ospa, odra itp., pojawiają się na ciele w postaci czerwonych plam, które następnie eskalują. Istnieje przynajmniej kilka chorób, których początki mają zbliżone objawy. Niemniej, czerwone plamy świadczyć mogą o problemach reumatologicznych np. toczeń rumieniowaty układowy czy toczeń krążkowy. W tym przypadku, na skórze zaczynają się pojawiać czerwone kropki, którym towarzyszą inne dolegliwości, jak np. gorączka. W innej sytuacji czerwone plamy na ciele wraz z łuszczącą się skórą, mogą sygnalizować o początkach łuszczycy. Więcej przydatnych informacji na ten temat, znaleźć można na https://wylecz.to/choroby-skory/czerwone-plamy-na-skorze/.

Kiedy warto odwiedzić lekarza?

Warto wybrać się do dermatologa, gdy zauważymy niepokojące zmiany na skórze. Wśród nich mogą być: czerwona wysypka, czerwone plamy na ciele, na brzuchu lub w innych miejscach ciała, wybroczyny, czy ciemne brązowe plamy pojawiające się w różnych miejscach. Przed wizytą lub teleporadą/video konsultacją warto przygotować kilka informacji:

  • Kiedy pierwszy raz zauważyliśmy zmiany na skórze i w jakich okolicznościach powstały?
  • Jak się rozwijają — czy na początku były niewielkie lub występowały w konkretnym miejscu, a następnie pojawiły się w innych częściach ciała?
  • Czy pacjent stosuje leki, jeśli tak to jakie? Czy zaczął stosować zamienniki?
  • Czy zmiany pojawiają się po zastosowaniu konkretnego kosmetyku np. po zmianie pianki do golenia?
  • Czy w rodzinie występowała atopia (astma, alergia, katar sienny itp.)?

Często wywiad to preludium do diagnozy. Zanim ta zostanie postawiona, może się okazać, że konieczne będą badania bakteriologiczne, mikologiczne lub patologiczne. Uzupełnia się je o badania krwi tj. badania biochemiczne, czy morfologię. Przyczynę powstawania plam na ciele o podłożu alergicznym można zidentyfikować, wykonując testy alergiczne lub stosując dietę eliminacyjną. Dopiero na podstawie badań, lekarz będzie mógł zaproponować formę leczenia.

Nie ulega wątpliwości, że pojawiające się plamy na ciele to sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Warto więc zebrać możliwie dużo informacji na temat okoliczności, w jakich pojawiają się wykwity, a następnie odwiedzić lekarza. Powodów ich występowania jest dużo, a więc potrzebne będą badania, które pozwolą na postawienie właściwej diagnozy. Wówczas można podjąć skuteczne leczenie.