Jak odróżnić naturalne materiały od syntetycznych

Wydawać by się mogło, że zakup ubrania to nic trudnego. Przecież przy każdym mamy wszytą metkę, wystarczy ją przeczytać, aby przekonać się, czy mamy do czynienia z materiałem naturalnym czy syntetycznym. Tymczasem, jak pokazuje życie, producenci często rozmijają się z prawdą lub podają sprzeczne informacje. Jak odróżnić naturalne materiały od syntetycznych?

Sprzeczne informacje na metkach ubrań

Kupiłaś ubranie w sieciówce i zobaczyłaś, że na metce jest podany skład w dość nietypowy sposób? Kurtka nie ma podszewki, a opis brzmi: 100% bawełna, 20% poliamid, 30% akryl i 50% poliester. Gdyby ubranie składało się z dwóch warstw, można by uznać, że jedna jest wykonana z bawełny, a druga ma syntetyczny skład. Jednak gdy warstwa jest jedna, trudno odgadnąć, który opis trafniej ją odzwierciedla.

Ubranie bez metki ze składem

Nie brakuje też ubrań, na których na próźno szukać metki ze składem. Coraz więcej kobiet zamawia też ubrania z chińskich sklepów online, gdzie metki nie są opisane naszym alfabetem. Do tego dochodzą zakupy w second handach, gdzie ubrania często mają powycinane wszystkie metki. Trudno więc zapoznać się ze składem czy sposobem prania.

Jak producenci oszukują na składzie materiału?

Liczne kontrole wykazały, iż producentom zdarza się oszukiwać klientów. Na metce często pojawia się informacja: 100% bawełna, tymczasem jest to w 40% bawełna, a w 60% poliester. Niestety, kłamstwa w tym zakresie zdarzają się nagminnie. W związku z tym musimy nauczyć się rozpoznawać materiały.

Naturalne materiały są bardziej sztywne

Im więcej obcujesz z tkaninami, tym łatwiej rozpoznasz je po wyglądzie i dotyku. Bawełna jest nieco bardziej sztywna niż poliester. Poza tym nawet jeśli w wyniku specjalnych zabiegów delikatnie połyskuje, to nie jest to tak mocny efekt jak w przypadku taniego poliestru.

Naturalne materiały są gniotliwe

Wszystkie materiały, które są bardziej gniotliwe, nieco sztywne w dotyku, zawierają więcej naturalnych włókien, aniżeli syntetycznych. Sweter z akrylu, poliestru i poliamidu jest mięsisty i przyjemny w dotyku. Aż chce się go gładzić dłońmi. Warto jednak pamiętać, iż jego jakość jest gorsza niż swetra z wełny, bawełny czy kaszmiru.

Silne mechacenie przed użyciem świadczy o obecności akrylu

Im więcej dotykasz prawdziwej  bawełny, jedwabiu, wełny, kaszmiru czy lnu, tym łatwiej odróżnić ci je od syntetycznych włókien akrylu, poliestru czy poliamidu. Niektóre osoby, które widzą, że szalik bardzo się mechaci, gdy przychodzi do nas w paczce, okropnie się kulkuje, już mają świadomość, że nie jest to wiskoza (materiał sztuczny, ale nie syntetyczny), jak deklarował producent. Wiskoza z domieszką poliestru jest gładka i stosunkowo odporna na mechacenie. Po kilku praniach mogą pojawić się niewielkie kuleczki, ale gdy na wstępie mamy do czynienia z wielkimi kulkami, które odrywają się od szalika, to z pewnością w składzie mamy akryl.