cykoria podróżnik

Latem podziwiamy piękne pola, które zdobią nasz sielski krajobraz. Oprócz zbóż, możemy zaobserwować liczne polne rośliny, a wśród nich taki kwiat, jak cykoria podróżnik – naturalny lek na alergie.

Cykoria podróżnik

Cykoria podróżnik, czyli w języku łacińskim Cihorium intybus to roślina z rodziny astrowatych. Swoim wyglądem przypomina nieco znane kwiaty – astry. Możemy pomylić ją z chabrami, ze względu na podobny kolor i budowę. Roślina występuje nie tylko w Europie, ale także w Azji czy Afryce. Należy także do roślin uprawnych, szczególnie w Afryce, Australii oraz Ameryce Północnej. W naszym kraju, cykoria podróżnik jest określane mianem archeofitu, do którego zaliczamy głównie chwasty. Cykoria jest wiatrosiewną byliną o niebieskim, białym lub różowym kolorze. Zaczyna kwitnąć wraz z początkiem lipca, wtedy warto szukać jej na polach, łąkach czy przy poboczach dróg.

Cykoria podróżnik – naturalny lek na alergie

Niepozorna polna roślina kryje w sobie wiele właściwości, z powodzeniem wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Kwiaty i zioło rośliny nadają się na alergie skórne, niwelują bowiem zmiany skórne oraz likwidują sińce pod oczami. Równie cenny jest sam korzeń cykorii, z którego można przygotować leczniczy odwar. To bezpieczny i łagodny środek na problemy układu pokarmowego, które często doskwierają przy alergiach pokarmowych. Odwar z cykorii reguluje florę jelitową. Pozytywnie działa także na gospodarkę lipidową, więc mogą go pić osoby z podwyższonych cholesterolem. Ziołowy napój jest niczym odtrutka dla organizmu człowieka, także alergika. Roślinę mogą stosować zarówno dzieci jak i kobiety w ciąży. Kwiaty najlepiej zbierać w sierpniu, ponieważ wtedy zawierają najwięcej prozdrowotnych substancji takich jak cholina, polifenole czy fitosterole oraz sole mineralne. lek na alergieKwiaty cykorii podróżnika działają niczym naturalny probiotyk. Ułatwiają wchłanianie soli mineralnych i wykazują działanie przeciwnowotworowe. Oprócz picia wywarów z rośliny, zleca się jej stosowanie zewnętrzne. Cykoria łagodzi bowiem rumień, podrażnienia skóry oraz jej stany zapalne. Sprawdzi się, jako środek na trądzik różowaty czy wszelkiego rodzaju wypryski. Jako baza kremów do cery suchej, poprawi jej stan.

Wśród malowniczych pól znajdziemy mnóstwo roślin, które jak się okazuje, są naturalnymi lekami na schorzenia alergiczne. Cykoria podróżnik może pomóc nam w walce z objawami alergii, dlatego warto zwrócić na nią uwagę i docenić jej właściwości.

Katarzyna Antos