ŻYCIE INTYMNE Życie z alergią

Co zrobić, gdy sperma partnera okazuje się alergenem?

uczulenie-na-nasienie

W Polsce z roku na rok przybywa par mających problem z wydaniem na świat wspólnego potomka. Problemy z płodnością mogą mieć różne podłoże, począwszy od nieleczonych chorób wenerycznych, a skończywszy na wadach w budowie anatomicznej, mało kto jednak zgłasza się do poradni alergologicznej w celu postawienia diagnozy.

Jak rozpoznać alergię na spermę?

Choć trudno w to uwierzyć uczulenie na spermę nie jest rzadko spotykaną przypadłością. Wiele kobiet po prostu nie łączy mało specyficznych objawów z nasieniem swojego partnera… Jak manifestuje się ta choroba i co zrobić, gdy sperma ukochanego okazuje się alergenem?

Laikowi trudno rozpoznać, czy uczula go nabiał czy pomidory, ale mimo to zazwyczaj wie, iż dolegliwości, które odczuwa, mogą być zwiastunem uczulenia. W przypadku alergii na spermę  sprawa jest bardziej skomplikowana. Kobiety, które zgłaszają się do ginekologa ze świądem i pieczeniem pochwy, zazwyczaj słyszą diagnozę – grzybica pochwy. W związku z tym, iż przypadłość ta wykazuje tendencję do nawrotów, a jej leczenie bywa trudne,  pacjentkę rzadko kieruje się na dodatkowe badania.

 uczulenie-na-nasienie

Nasienie partnera może okazać się zabójcze?

Zazwyczaj uczulenie na spermę przybiera łagodną postać, ale zdarza się, iż kontakt ze spermą partnera kończy się zaburzeniami oddychania, opuchlizną i wstrząsem anafilaktycznym. Ten ostatni stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Objawy alergii na spermę mogą ujawnić się już po pierwszym zbliżeniu z partnerem, ale ich brak nie oznacza, że uczulenie nigdy nie da o sobie znać. U niektórych kobiet nadwrażliwość na nasienie manifestuje się dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach.  Wśród czynników predysponujących do rozwoju alergii na spermę zalicza się przebyte choroby weneryczne i ciążę.  Organizm, aby nie odrzucić dziecka, osłabia układ immunologiczny i w rezultacie staje się nadwrażliwy na różnego rodzaju substancje, które wcześniej nie stanowiły dla niego żadnego zagrożenia.


Jak leczy się uczulenie na spermę?

W przypadku alergii sezonowych lekarze często zalecają przyjmowanie leków antyhistaminowych. Niestety, rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w przypadku pyłków roślin, nie zdaje egzaminu w sytuacji, gdy uczula sperma partnera.  Dopóki para nie planuje potomstwa, wystarczy stosować prezerwatywy. Niestety, nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić ze względu na obecność uczulającego lateksu.

W przypadku alergii na spermę w grę wchodzi również odczulanie, ale jest ono o wiele bardziej skomplikowane niż kuracja przeprowadzana u osób uczulonych na kurz.  Przede wszystkim wymaga ogromnych poświęceń od obojga partnerów i może wystawić łączącą ich relację na ciężką próbę.

 uczulenie-na-nasilenie

Wbrew obiegowej opinii alergenem nie są plemniki, lecz  towarzyszące im białka, które wchodzą w skład nasienia.   Pacjentce, która zdecyduje się na odczulanie, podawane są zastrzyki zawierające niewielką ilość spermy.  Na kolejnym etapie odczulania do pochwy kobiety wprowadza się rozrzedzone nasienie.  Czynność tę powtarza się kilkukrotnie w 20-minutowych odstępach, wykorzystując za każdym razem bardziej zagęszczoną spermę. Po zakończeniu tego etapu para musi uprawiać seks przynajmniej raz na 48 godzin. Kiedy zbliżenia stają się obowiązkiem, tracą swój urok, a nawet mogą oddalić od siebie partnerów.

W związku z tym, iż nadwrażliwość na spermę może czasem przyjąć postać wstrząsu anafilaktycznego, lekarz powinien przygotować pacjentkę na tę ewentualność, przepisując jej jednorazową dawkę epinefryny.  Substancję tę należy  podać niezwłocznie po wystąpieniu pierwszych objawów anafilaksji, toteż pacjenta powinna mieć ją zawsze przy sobie.

Irmina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *