Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Mój mały alergik – ataki alergii

Mój mały alergik - ataki alergii

Pogodziliśmy się już z tym, że z Piotrusiem lepiej nie biegać po ukwieconej łące, że nasz dom musi być ciągle pod kontrolą jeśli chodzi o roztocza i pleśń, ale nie spodziewaliśmy się, że synek może dostać reakcji alergicznej także na jedzenie, szczególnie, że testy nie wykazały jakiejś szczególnej tendencji do uczulenia na pokarmy.

Nagła reakcja alergiczna

Piotruś nigdy nie wykazywał skłonności do alergii pokarmowych – nie miał wysypki, dobrze reagował na mleko,nie było też problemów z białkiem jajek. Nie miewał objawów skórnych – tylko ten katar i kaszel. Dlatego nie roztrząsaliśmy się za bardzo nad każdym zjadanym przez niego okruszkiem, bo uważamy, że dzieci powinny jeść różnorodnie i poznawać jak najwięcej smaków.

Kiedy miał około 3 lat, uparł się, że będzie siedział przy stole z dorosłymi podczas przyjęcia urodzinowego. W sumie nic dziwnego, był jedynym dzieckiem, strasznie się nudził, a stół wydawał mu się bardzo atrakcyjny. Dostał po kawałeczku różnych potraw i coś tam sobie grzecznie dziobał, na zmianę łyżeczką i rękami.

Mój mały alergik - ataki alergii

Nagle zorientowaliśmy się, że na skórze Piotrusia pojawiły się czerwone plamy, które powoli nabierały intensywności aż do koloru malinowego. Pojawiły mu się na szyi i po sprawdzeniu okazało się, że ma je również na całym brzuszku.

Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z taką reakcją, dlatego trochę wpadliśmy w panikę. Piotruś nie skarżył się co prawda na żadne bóle, nudności, był przytomny i oczywiście przestraszony, ale raczej naszą gwałtowną reakcją, niż samymi plamami.

Zabraliśmy go na pogotowie i lekarz po pierwszym rzuceniu okiem zaaplikował małemu lek antyalergiczny w kropelkach. Po półgodzinie plamy zaczęły blednąć, pozostają tylko lekko różowe. Dostaliśmy receptę i nakaz, żeby dziecko obserwować i w razie potrzeby koniecznie zgłosić się do lekarza.

Początki AZS?

Plamy zaczęły znikać, ale skóra w ich miejscu zaczęła się łuszczyć i swędzieć, a potem zniknęły bez śladu. Objawy zniknęły szybko, ale w nas pozostał lęk, że to może być początek atopowego zapalenia skóry. Najgorsze jest to, że nie mamy pewności, która z potraw spowodowała taką reakcję – ja upieram się, że może szparagi, a mąż, że to pewnie jakieś owoce.

Mój mały alergik - ataki alergii

Nie chcemy eksperymentować, żeby to sprawdzić – jedna wizyta na pogotowiu nam wystarcza w zupełności. Czytamy dużo o AZS, żeby być przygotowani na wszelkie ewentualności. Na koniec kilka małych rad dla rodziców, którzy spotkają się z nagła reakcją alergiczną u swojego dziecka. Ja nauczyłam się tego na własnych błędach, ale mam nadzieję, że Wam się uda ich uniknąć:

  • zachowaj spokój – bardzo łatwo powiedzieć, ale jak trudno zrobić! Musisz jednak sprawiać wrażenie, że wiesz, co robisz – dzięki temu dziecko nie wpadnie w panikę.
  • obserwuj postępy reakcji – jeśli dziecko nie puchnie w okolicy twarzy, nie ma problemów z oddychaniem, nie sinieje, nie masz powodów do obaw. Nie oznacza to jednak, że te objawy nie wystąpią – jeśli reakcja postępuje szybko, nie czekaj, wezwij pogotowie.
  • podaj lekarstwo – jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, to na pewno masz w domu lekarstwa przeciw alergii w formie tabletek czy inhalatora. Nawet, jeśli reakcja jest nietypowa, podanie leku powinno pomóc, albo chociaż spowolnić reakcję.
  • zrób kolejne testy – jeśli reakcja pojawi się w wyniku czegoś nowego, pora powtórzyć testy. Alergia to zdradliwa choroba i reakcje mogą pojawić się na coraz to nowe czynniki.
  • koniecznie przytul dziecko – wydaje się to oczywiste, ale dziecko po tak intensywnym przeżyciu potrzebuje trochę więcej czułości, a może nawet jakiejś małej rekompensaty.

Rodzice alergików – nie martwcie się! Dzieci potrafią naprawdę dużo znieść i czasem są mądrzejsze i bardziej opanowane od swoich rodziców. Ważne, żeby nie wpadać w panikę i zawsze pod ręką mieć lekarstwo na alergię.

D.K-Ś

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *