co uczula w marcu

Przyszedł wyczekiwany marzec, a wraz z nim, lada moment powinniśmy powitać wiosnę. Ta piękna i radosna pora roku może i wywołuje uśmiech na wielu twarzach, ale z pewnością nie na twarzach alergików. Marzec to dla nich trudny czas, w którym zaczyna się najgorszy okres pylenia. Co uczula w marcu?

Marzec – witaj wiosno, witaj alergio

Niektórzy określają marzec jako najgorszy miesiąc dla alergików. Coś w tym jest, a im wcześniej przyjdzie wiosna, tym gorzej dla osób uczulonych. Wraz z jej nadejściem zaczynają kwitnąć kwiaty, na drzewach pojawiają się pąki, zaczyna się okres pylenia roślin. I nawet śpiew ptaków, słońce czy bzyczenie pszczół nie rekompensują tych wszystkich uciążliwych dolegliwości, których przyczyną jej alergia. Marzec staje się więc miesiącem, który wymaga od alergików mobilizacji w postaci zaopatrzenia się w środki na alergie. Co takiego najbardziej dokucza wtedy alergikom?

Leszczyna

Kojarzycie orzechy laskowe? Biorą się właśnie z leszczyny, która jest klasyfikowana jako drzewo i krzew, ot taka oryginalna roślina. Leszczyna pyli już w lutym. Dla alergików oznacza to takie objawy jak astma czy zapalenie spojówek. Choć i kichanie może pojawić się po kontakcie z rośliną czy jej orzechami. Zdarzają się również reakcje skórne na pyłki leszczyny, więc radzimy trzymać się od niej z daleka.

Olcha

Olcha, czy inaczej olsza to także roślina z rodzaju drzew i krzewów. Najbardziej narażeni na pyłki olchy są osoby zamieszkujące duże miasta. Pyłki wchodzą bowiem w reakcje ze spalinami, niekorzystne dla zdrowia alergika. Do typowych dolegliwości zalicza się katar, kaszel, łzawienie oczu, kichanie. Nic przyjemnego, dlatego alergicy nie mają w marcu łatwego życia.

Wierzba

Prawda jest taka, że wierzba nie jest największym marcowym zagrożeniem dla uczulonych, ale warto o niej wspomnieć. Gdy już pojawi się na nią alergia, nie ma zmiłuj. Objawy są silne, a należy do nich katar, łzawienie oczu, czy zmiany skórne. Bazie, które zwykle zamieszczamy w domach podczas Wielkanocy, nie powinny pojawić się u alergików, gdyż mogą im tylko zaszkodzić.

Cis

Drzewo iglaste, jakim jest cis, to bardzo atrakcyjna roślina. Oprócz swoich walorów wizualnych, wiele atrakcji może dostarczyć alergikom, jednak niezbyt pozytywnych. W marcu cis kwitnie i pyli, a zawiera truciznę. Taksyna, zawarta w pyłkach może podrażnić gardło i nos. A wtedy początek wiosny może być dosłownie przekichany.

Topola

uczulaTopola należy do rodziny wierzbowatych. Pewnie każdy bez problemu rozpoznałby te wysokie drzewo. Z rozpoznaniem nie mają problemu uczuleni na pyłki topoli. W marcu następuje szczytowy okres pylenia tej rośliny, co nie jest dobrą wiadomością dla alergików. Dobra zaś jest taka, że nie uczula tak bardzo, jak pozostałe rośliny. Wiosenny katar może mieć zatem inną przyczynę.

Katarzyna Antos