alergia na kurz

Kurz, a raczej mieszkające w nim roztocza, są jednym z najpowszechniejszych alergenów. Te mikroskopijne pajęczaki żywiące się naszym naskórkiem potrafią dać nam porządnie w kość. Znajdują się dosłownie wszędzie, a walka z nimi jest niekończącą się opowieścią. Jak można uczynić ją bardziej skuteczną?

 

Wietrzenie pomieszczeń, pranie pościeli i firanek, codzienne odkurzanie i ścieranie kurzu to metody, które tylko częściowo pozwalają usunąć kurz i roztocza z otoczenia. W gramie kurzu może znajdować się nawet do dziewiętnastu tysięcy roztoczy, więc walka nie jest wyrównana. Dlatego też alergia na kurz to niezwykle uciążliwa dolegliwość, której objawy powodują spory dyskomfort, a usuwanie alergenów stanowi nie lada wyzwanie.

Objawy alergii na kurz

Reakcją alergiczną organizmu na roztocza zawarte w kurzu jest:

  • kichanie
  • łzawienie oczu
  • opuchlizna oczu
  • pieczenie oczu
  • cieknący katar
  • duszności
  • zmiany skórne (np. egzema atopowa) i jej zaczerwienienie
  • świąd
  • problemy ze snem
  • rozdrażnienie

Wszystkie te objawy odbijają się niezwykle negatywnie na życiu alergika, uniemożliwiając mu normalne funkcjonowanie. Na szczęście obecnie istnieje coraz więcej środków, które nie tylko zmniejszają reakcje alergiczne organizmu, ale również pozwalają na skuteczniejszą eliminację alergenów z otoczenia.

Neutralizacja alergenów

Współcześnie dostępne są już środki, które neutralizują alergeny zawarte w kurzu. Zazwyczaj są to preparaty w formie sprayu, które rozpyla się w miejscach szczególnie narażonych na wzmożony rozwój roztoczy, czyli na materacach, meblach obitych tapicerką czy dywanach oraz innych gromadzących kurz powierzchniach.

Tego typu środki, takie jak Allergoff, zmieniają strukturę alergenów, niwelując ich uczulające działanie. Tym samym stają się one nieszkodliwe i nie wywołują reakcji alergicznej w organizmie. Co istotne preparaty te są w pełni bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, a ich jednorazowe użycie starcza nawet na kilka miesięcy.

Obok eliminacji alergenów z otoczenia wskazane jest również przyjmowanie łagodzących objawy alergiczne leków antyhistaminowych, a w bardzo ciężkich przypadkach nawet steroidowych.

W ostateczności możemy również poddać się immunoterapii, czyli odczuleniu, które wyleczy nas z alergii na kurz. Taka terapia trwa jednak dość długo – od trzech do nawet pięciu lat i niestety nie każdy może z niej skorzystać. O tym, czy się kwalifikujemy do tego typu leczenie, musi zdecydować lekarz.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.wapteka.pl/

Tekst partnera