Wierzchnia warstwa skóry – naskórek – jest stale narażony na uszkodzenia mechaniczne i działanie innych, drażniących czynników zewnętrznych. Zdarza się, że zastosowanie nieodpowiednich kosmetyków czy środków piorących może doprowadzić do powstawania podrażnień. Podobnie wygląda sytuacja z otarciami, które powodują ból i dyskomfort. Wobec tego, co stosować na uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry?

Czym są otarcia na skórze?

Otarcia skóry – jak sama nazwa wskazuje – powstają na skutek gwałtownego i silnego kontaktu z szorstką powierzchnią. W efekcie dochodzi do starcia się naskórka, który pełni rolę ochronną dla skóry właściwej. W skrajny przypadkach uszkodzeniu może ulec nawet skóra właściwa, a ubytki w jej powierzchni mogą być znacznie większe. Otarcia najczęściej charakteryzuje wysięk surowiczy – niekiedy z domieszką krwi. Otarcia skóry zwykle mają charakter powierzchowny. Mimo wszystko jednak istnieje ryzyko przedostania się bakterii i zakażenia. 

Otarcia na skórze – jak reagować?

Pojawienie się otarć na skórze powoduje nagły ból i uczucie pieczenia. Warto jednak zauważyć, że nawet niewielka rana może okazać się groźna. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, jak do otarcia doszło. Mogło się one pojawić na skutek:

  • noszenia zbyt ciasnych, niewygodnych ubrań;
  • upadku na twarde, betonowe podłoże lub inną szorstką powierzchnię.

W momencie, kiedy w ranie tkwią zanieczyszczenia lub ciała obce, trzeba ją natychmiast zdezynfekować i zabezpieczyć. W skrajny przypadkach, kiedy ryzyko rozwoju zakażenia jest wyjątkowo wysokie, stosuje się także zastrzyk przeciwtężcowy. Jeśli zaś otarcie jest niewielkie i nie pojawił się wysięk z krwią warto wykorzystać odpowiednie preparaty pielęgnacyjne i przyspieszające gojenie jak np. Sudocrem. Zastosowanie tego preparatu pomoże w odbudowie naskórka i zabezpieczy skórę wokół otarcia. Warto zauważyć, że zastosowanie Sudocrem nie jest tu jedyną możliwością leczenia otarć. Sprawdzają się również inne maści i żele, które dedykowane są danemu problemowi.

Czym są podrażnienia skóry?

Podrażnienia skóry często są utożsamiane z jej otarciami, choć tak naprawdę odnoszą się do całkowicie innej przypadłości. Mianem podrażnień określa się uczucie „ściągnięcia” skóry, drobne stany zapalne, a także wysypki. Powstają one na skutek:

  • nieodpowiednich kosmetyków, w których znajdują się agresywne substancje drażniące;
  • nieodpowiednich środków piorących;
  • alergii;
  • wiatru, mrozu lub nadmiernych promieni słonecznych.

Podrażnienia skóry powodują przede wszystkim dyskomfort, choć nie jest przy nich obecny wysięk. Niemniej jednak jeśli pojawią się one w formie swędzącej wysypki, wówczas samo drapanie może doprowadzić do starcia wierzchniej warstwy naskórka. W tym momencie również należy uwzględnić ryzyko zakażenia rany.

Jak leczyć podrażnienia skóry?

Celem efektywnego leczenia podrażnień skóry należy poznać ich przyczynę. Podrażnienia skóry wynikające z reakcji na kosmetyki lub alergeny będą mieć tendencję do nawracania, jeśli nie zostanie wyeliminowana substancja drażniąca. Jeśli jednak wizyta u dermatologa nie jest konieczna, wówczas podrażnienia można leczyć w sposób doraźny. Można zdecydować się na preparaty łagodzące jak np. Sudocrem. Zastosowanie tego kremu pomoże odbudować barierę ochronną skóry i zniweluje dyskomfort. Warto jednak pamiętać, że samo zastosowanie Sudocrem czy innego preparatu nie wyeliminuje podrażnień powstających w wyniku alergii. W przebiegu takich schorzeń konieczna jest wizyta u specjalisty.

Otarcia i podrażnienia skóry – jak je pielęgnować?

Zarówno w przypadku podrażnień jak i otarć skóry ważna jest nie tylko reakcja, ale także odpowiednia pielęgnacja. Warto mieć na uwadze to, że każde uszkodzenie naskórka może wywołać stan zapalny lub zakażenie, a to zwykle prowadzi do poważniejszych konsekwencji. Pierwszym krokiem do odpowiedniej pielęgnacji podrażnień i otarć jest zachowanie odpowiedniej higieny – zarówno w miejscu rany jak i w jej najbliższej okolicy. Zastosowanie Sudocrem czy innych preparatów powinno mieć charakter rutynowy. Preparaty pielęgnacyjne i wspomagające gojenie się ran muszą być aplikowane regularnie – zawsze na oczyszczoną i suchą skórę. Co więcej, warto mieć na uwadze to, że zastosowanie Sudocrem lub innego żelu ma charakter doraźny. W momencie kiedy wysięk z otarcia nie ustępuje – podobnie jak podrażnienia – konieczna będzie wizyta u specjalisty – lekarza dermatologa. Konieczne może być wdrożenie terapii antybiotykowej celem uniknięcia zakażenia lub terapii antyalergicznej.

Źródła: 

https://www.hartmann.info/pl-pl/articles/b/0/otarcia-na-lokciach-i-kolanach