co pyli w lipcu

Lipiec zapoczątkowuje okres wakacyjny. To w tym czasie udajemy się na zasłużony wypoczynek. Jednocześnie to czas, kiedy wokół nas rozciąga się zielona przyroda, która niekoniecznie służy zdrowiu alergików. Co pyli w lipcu? Na które alergeny uważać?

Wakacje, czyi okres pylenia roślin

W okresie letnim, stężenie pyłków w powietrzu jest dość wysokie. Kwitnie i pyli wtedy dużo roślin, w tym traw, których sporo w naszym otoczeniu. Dlatego czas wakacji jest tak dokuczliwy dla alergików. Ilość i lokalizacja pyłów ma znaczenie w przypadku planowanego urlopu. Wiedząc, na jakich terenach najbardziej mogą dokuczać nam alergeny, jesteśmy z stanie wybrać właściwą lokalizację. W końcu wakacje powinny być okresem beztroskiej zabawy i relaksu a nie walki z uciążliwym uczuleniem. Zdrowie jest ważne, więc zadbajmy o nie także w wolny czas, unikając miejsc najbardziej niebezpiecznych dla alergika.

Trawy

Niezliczona jest ilość gatunków traw, które możemy spotkać, także w Polsce. Trawy bardzo często powodują uczulenia wziewne. Odpowiadają za uciążliwy katar czy inne dolegliwości alergiczne. Na początku lipca obserwujemy bardzo duże stężenie pyłków traw w powietrzu, co nie jest dobrą prognozą dla alergików. W okolicach łąk i parków, stężenie znacznie przekracza normy, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych, więc takich lokalizacji nie wybierajmy na letnie spacery. Najwięcej pyłków pojawia się w południowo-wschodniej części kraju. Pylenie będzie zmniejszało się w sierpniu, więc jeśli musimy jechać w te tereny, zaplanujmy wyjazd na drugą połowę wakacji.

Pokrzywa

Znamy ją zwłaszcza z bolesnych poparzeń, które swoją drogą mają też właściwości lecznicze. Pokrzywa może i sprawdza się w ziołolecznictwie, ale również dobrze może uczulać. Roślina kwitnie aż do sierpnia, więc przez całe lato jesteśmy narażeni na jej działanie. Centralna Polska, południe i wschód to tereny, gdzie występuje najwięcej pokrzywy, więc i tym samym pyłku. Uważajmy więc na wysokie stężenie pyłków pokrzywy, szczególnie w lipcu.

Lipa

Chciałoby się rzec, że nie ma lipy, ale niestety jest i to w całkiem dużych ilościach. Okres pylenia lipy przypada na lipiec. Katar sienny, zapalenie spojówek czy pokrzywka mogą być objawami uczulenia na pyłki lipy. Warto wtedy zaopatrzyć się w jakieś środki przeciwalergiczne, by nie kichać przez całe lato.alergen

Szczaw zwyczajny

Przygotujemy z niego zdrową zupę, ale pyłki szczawiu to alergen. W Polsce obserwujemy średnie stężenie pyłków tej rośliny, które zmniejsza się wraz z końcem miesiąca. Najbardziej dokuczliwym okresem jest jednak początek miesiąca. Wtedy najlepiej unikać ogródków i łąk, gdzie zwykle występuje szczaw.

Katarzyna Antos