wąż

Pełzający w górach wąż przeraziłby niejednego wakacyjnego turystę. W naszym kraju występuje kilka gatunków węży, choć większość z nich jest dla człowieka zupełnie niegroźna. Zdarzają się jednak przypadki, które wymagają szybkiej reakcji. Co zrobić na wypadek ukąszenia węża?

Kiedy węże wychodzą z ukrycia

Lato jest idealną porą roku dla węży. W tym okresie zaznaczają one swoją obecność w przyrodzie, wychodząc z kryjówek. Wygrzewają się w słońcu i pełzają między kamieniami czy zaroślami. Lubią ciepły klimat, więc słoneczna pogoda sprzyja ich aktywności. Górskie tereny są środowiskiem, gdzie najczęściej występują w Polsce węże. W kraju obecnych jest zaledwie kilka gatunków tych zwierząt. W Bieszczadach, do których tak chętnie podróżują turyści, znajdziemy je wszystkie. Ale bez obaw, nie każdy wąż jest jadowity i nie każdy może nas zaatakować. Dlatego warto rozróżnić poszczególne gatunki i znać zasady pierwszej pomocy na wypadek ukąszenia. Tym bardziej, jeśli planujemy wakacyjny urlop w górach.

Wąż Eskulapa

Eskulapa to dość długi okaz. Mierzy nawet do 2 metrów, więc nic dziwnego, że w pierwszej chwili może wywołać strach wśród turystów. Ma oliwkowo-brązową barwę. Najczęściej chowa się pomiędzy deskami czy w stertach siana. Mimo dość imponującej postury, wąż Eskulapa nie jest jadowity, co więcej, nie atakuje ludzi, ponieważ stroni od ich towarzystwa. Raczej nie spotkamy ich na drodze, a jeśli już to na drzewie czy krzewach, gdzie lubią przebywać. Warto zaznaczyć, że ten gatunek jest w Polsce chroniony.

Gniewosz plamisty

Gniewosz plamisty ma na skórze wzorki, przez co bywa mylony ze żmiją zygzakowatą. Na szczęście nie jest jadowity, jak większość gatunków występujących w kraju. Jego długość dochodzi do ok. 80 cm. Gniewosza możemy spotkać na ternach kamienistych i trawiastych. Ten osobnik również znajduje się pod ochroną.

Zaskroniec zwyczajny i rybołów

Najbardziej popularny wąż w Polsce. Zaskroniec zwyczajny mierzy do ok. 150 cm. Ma charakterystyczne żółte plamy za skroniami, stąd jego nazwa gatunkowa. Zaskroniec występuje głównie na ternach podmokłych, choć spotkamy go także w górach. Swoje ofiary pożera w całości, ale spokojnie, ludźmi nie jest w ogóle zainteresowany. Jego brat, czyli zaskroniec rybołów ma szarą barwę, ale niezwykle rzadko można go u nas spotkać. Obydwa węże nie są niebezpieczne dla człowieka.

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata jest jedynym wężem w Polsce, który może nas ukąsić. Robi to dość rzadko, raczej w obronie własnej, bo to człowiek jest dla niej zagrożeniem. Żmije możemy spotkać pod kamieniami i między korzeniami drzew, więc warto uważać podczas wędrówek. Rozpoznamy żmiję dzięki charakterystycznemu zygzakowi. Żmija również jest w Polsce gatunkiem chronionym.

Pierwsza pomoc na wypadek ukąszenia

żmija zygzakowataTak jak wspomnieliśmy, tylko żmija może nas ukąsić, czego absolutnie nie można zlekceważyć. Po ukąszeniu przez żmiję należy wezwać pogotowie ratunkowe, obmyć ranę wodą lub solą fizjologiczną. Następnie zabezpieczamy ranę i kończynę, która powinna być poniżej poziomu serca. Miejsce ukąszenia można schładzać zimnymi kompresami. Pod żadnym pozorem nie nacinamy, wyciskamy czy wysysamy jadu. Osoba ukąszona musi otrzymać antytoksynę. Najbardziej narażeni na poważne dolegliwości w wyniku ukąszenia są dzieci, osoby starsze i chorujące na schorzenia układu krążenia.

Katarzyna Antos