MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Choroby oczu na tle alergicznym


Choroby oczu na tle alergicznym

Oczy to jeden z najważniejszych narządów zmysłów człowieka. Choroby oczu są szczególnie uciążliwe i utrudniające funkcjonowanie. W jaki sposób alergia wpływa na nasz wzrok?

Objawy alergicznych chorób oczu, takich jak zapalenie spojówek czy zapalenie rogówki można łatwo pomylić z objawami tzw. zespołu suchego oka, dlatego bardzo ważna jest samoobserwacja lub porządnie przeprowadzony przez lekarza okulistę wywiad.

Alergiczne zapalenie spojówek

Najczęściej spotykane, towarzyszy tzw. katarowi siennemu, który pojawia się u osób uczulonych na pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt” czy grzyby.

Ads code goes here

W efekcie pojawia się pieczenie, swędzenie oczu, puchną powieki, oczy są zaczerwienione, mocno łzawią i wydobywa się z nich wodnista wydzielina.

Leczenie polega na podawaniu doustnych leków antyhistaminowych lub kropli antyhistaminowych. Oczy płucze się roztworem soli fizjologicznej i stosuje chłodne okłady na powieki.

Choroby oczu na tle alergicznymAlergiczne zapalenie spojówek i rogówki

Obejmuje jednocześnie oba narządy oka. Pojawia się u dzieci w okresie dojrzewania, częściej u chłopców. Bardziej podatne są dzieci ze zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry.

Oprócz objawów typowych dla zapalenia spojówek pojawia się złuszczająca się skóra lub strupy na powiekach i nadwrażliwość na światło. Leczenie jest identyczne jak przy leczeniu zapalenia spojówek.

A co jest przyczyną tego schorzenia? Oprócz kurzu, pyłków, sierści zwierząt mogą to być alergeny pokarmowe – jajka, soja, mleko, ryby, orzeszki ziemne.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij