ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE
Choroby oczu na tle alergicznym

Objawy alergicznych chorób oczu, takich jak zapalenie spojówek czy zapalenie rogówki można łatwo pomylić z objawami tzw. zespołu suchego oka, dlatego bardzo ważna jest samoobserwacja lub porządnie przeprowadzony przez lekarza okulistę wywiad.
Alergiczne zapalenie spojówek
Najczęściej spotykane, towarzyszy tzw. katarowi siennemu, który pojawia się u osób uczulonych na pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt” czy grzyby.
W efekcie pojawia się pieczenie, swędzenie oczu, puchną powieki, oczy są zaczerwienione, mocno łzawią i wydobywa się z nich wodnista wydzielina.
Leczenie polega na podawaniu doustnych leków antyhistaminowych lub kropli antyhistaminowych. Oczy płucze się roztworem soli fizjologicznej i stosuje chłodne okłady na powieki.
Alergiczne zapalenie spojówek i rogówki
Obejmuje jednocześnie oba narządy oka. Pojawia się u dzieci w okresie dojrzewania, częściej u chłopców. Bardziej podatne są dzieci ze zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry.
Oprócz objawów typowych dla zapalenia spojówek pojawia się złuszczająca się skóra lub strupy na powiekach i nadwrażliwość na światło. Leczenie jest identyczne jak przy leczeniu zapalenia spojówek.
A co jest przyczyną tego schorzenia? Oprócz kurzu, pyłków, sierści zwierząt mogą to być alergeny pokarmowe – jajka, soja, mleko, ryby, orzeszki ziemne.
Kontaktowe zapalenie spojówek
Może być spowodowane przez kremy i kredki do oczu, tusze, eyelinery, a nawet lakier do paznokci (w miejscu dotknięcia skóry).
Pojawia się oczywiście swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie oczu i powiek, pęcherze. Objawy występują w ciągu 24-48 godzin od kontaktu z alergenem. Bezwzględnie trzeba odstawić uczulający kosmetyk, a najlepiej wymienić stare kosmetyki na hipoalergiczne.
Pamiętać należy o dwóch istotnych sprawach. Po pierwsze: nie wolno lekceważyć objawów chorób oka. Jeśli wystąpi u Ciebie któryś z wyżej opisanych, należy bezzwłocznie zbadać oczy – w większych miastach badania diagnostyczne przeprowadzi każdy większy salon optyczny. Są one niestety płatne, ale oczy są zbyt cennym narządem, żeby liczyć na to, że objawy same znikną.
Po drugie należy unikać pocierania swędzących oczu i ich okolic. Może to doprowadzić zmian w spojówce, a w efekcie – do problemów z widzeniem. Wszelkie uciski, pocierania mogą zarysować lub odkształcić strukturę oka. W przypadku swędzenia należy przemywać oczy chłodną wodą lub – najlepiej – roztworem soli fizjologicznej (nie kuchennej!).
« Kawa, alergia i astma