Choroby oczu na tle alergicznym

Objawy alergicznych chorób oczu, takich jak zapalenie spojówek czy zapalenie rogówki można łatwo pomylić z objawami tzw. zespołu suchego oka, dlatego bardzo ważna jest samoobserwacja lub porządnie przeprowadzony przez lekarza okulistę wywiad.

Alergiczne zapalenie spojówek

Najczęściej spotykane, towarzyszy tzw. katarowi siennemu, który pojawia się u osób uczulonych na pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt” czy grzyby.

W efekcie pojawia się pieczenie, swędzenie oczu, puchną powieki, oczy są zaczerwienione, mocno łzawią i wydobywa się z nich wodnista wydzielina.

Leczenie polega na podawaniu doustnych leków antyhistaminowych lub kropli antyhistaminowych. Oczy płucze się roztworem soli fizjologicznej i stosuje chłodne okłady na powieki.

Choroby oczu na tle alergicznymAlergiczne zapalenie spojówek i rogówki

Obejmuje jednocześnie oba narządy oka. Pojawia się u dzieci w okresie dojrzewania, częściej u chłopców. Bardziej podatne są dzieci ze zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry.

Oprócz objawów typowych dla zapalenia spojówek pojawia się złuszczająca się skóra lub strupy na powiekach i nadwrażliwość na światło. Leczenie jest identyczne jak przy leczeniu zapalenia spojówek.

A co jest przyczyną tego schorzenia? Oprócz kurzu, pyłków, sierści zwierząt mogą to być alergeny pokarmowe – jajka, soja, mleko, ryby, orzeszki ziemne.