Atopowe Zapalenie Skóry PRZYCZYNY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Candida przyczyną problemów ze skórą atopową

Candida przyczyną problemów ze skórą atopową

By alergia spowodowana grzybami rozwinęła się, najpierw dochodzi do

  • problemów jelitowych – zajęcia jelita przez grzyby Candida,
  • uczulenia na grzyb, który stale przebywając w organizmie działa jak przewlekły alergen,
  • organizm jest podatny na atopowe reakcje skórne – przez istniejącą lub już wyleczoną chorobę.

Przy AZS wywołanym grzybicą reakcje są jak w przypadku choroby już wcześniej wyleczonej. Np. jak przy alergii wziewnej – astmie alergicznej czy skutecznie leczonym katarze siennym, dlatego chorzy uznają, że nastąpił powrót leczonej alergii, wracają nieżyty oczu i napady kichania, ale nie alergia na mleko krowie czy na pszenicę.

Candida przyczyną problemów ze skórą atopową

Drożdżaki (Candida, występujące w różnych odmianach) atakują na ogół błony śluzowe – powodują problemy z zatokami i nieżyty nosa.

Candida albicans jest stale obecny na błonach śluzowych górnych dróg oddechowych. Jego działanie alergizujące jest relatywnie słabe, ale stały jednak kontakt z tym alergenem prowadzi do przewlekłych stanów alergicznych, prowadzących do blokady nosa i utraty węchu.

Candida albicans nie występuje w powietrzu – pacjenci mający te drożdżaki nie mają zatem problemów z zapaleniemspojówek i astmą sezonową.

Jednak w przypadku AZS – przewlekłego schorzenia zapalnego podwyższony poziom IgE występuje u 80% pacjentów; w surowicy krwi pacjentów udaje się wykryć przeciwciała IgE skierowane przeciwko Candida albicans czy toksynom gronkowcowym oraz grzybom rozwijającym się miejscach bogatych w gruczoły łojowe – na skórze głowy i szyi. powodującym łojotokowe zapalenie skóry i zapalenie mieszków włosowych.

LeczenieCandida przyczyną problemów ze skórą atopową

W chorobach alergicznych wywołanych grzybami powinno się stosować leki przeciwgrzybicze oraz immunoterapię. Nową zasadą jest podawanie leku przeciwgrzybiczego, który usuwa alergen (grzyb) ze skóry i błon śluzowych.

Często lekarze przepisują Fluconazole w dawkach 50-150 mg w tabletce, stosowany w profilaktyce zakażeń grzybami (od dróg moczowych po jamę ustną).
(AC)