wakacje

Wakacje to czas licznych wyjazdów i półkolonii. Rodzice małych alergików powinni pamiętać o kilku istotnych kwestiach, zanim zapiszą dziecko na tego typu zajęcia.

Półkolonia to sposób na spędzenie wakacji w mieście, wśród znajomych ze szkoły czy podwórka. Co zrobić i o czym pamiętać w przypadku alergika?

Półkolonie małego alergika. Ustalenie wyżywienia

Kwestia wyżywienia jest w przypadku alergików bardzo ważna, szczególnie jeśli nasz maluch jest uczulony na konkretne produkty. Jak wiadomo, na szkolnych stołówkach zwykle jest jeden jadłospis skierowany do wszystkich dzieci. Poszukajmy takiej oferty zajęciowej, gdzie będziemy mogli ustalić menu dla dziecka. Być może za niewielką dopłatą uda nam się zorganizować osobne posiłki. Jeśli nie znajdziemy dogodnej formy, przekażmy listę zakazanych produktów do osób zajmujących się stroną gastronomiczną półkolonii oraz do opiekunów. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych reakcji alergicznych.

Apteczka zawsze w pogotowiu

Alergicy powinni nosić ze sobą małą apteczkę w razie silnych reakcji alergicznych. Na półkoloniach organizowane są różne wycieczki. Dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, w parkach czy ogrodach zoologicznych oraz botanicznych. Jeśli nasza pociecha ma silną alergię np. na pyłki roślin nie wysyłajmy ją na taką wycieczkę. Alergik powinien mieć pod ręką leki, które przyjmuje regularnie oraz takie na wypadek bardzo silnych objawów. O tym fakcie należy powiadomić opiekuna półkolonii, który dopilnuje, aby dziecko przyjmowało swoje lekarstwa. Dzięki informacją o alergii dziecka, wychowawca będzie przygotowany na szybką reakcję i pomoc.

Okulary i krem z filtrem

wakacje

Przy ładnej pogodzie większość zajęć odbywa się zwykle na zewnątrz. Lato to czas wysokich temperatur, które mogą być szkodliwe dla dzieci z alergią skórną. W gorące dni niezbędny będzie krem z wysokim filtrem UV, który uchroni wrażliwą skórę malucha. Przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy w postaci modnego kapelusza czy wygodnej czapki z daszkiem.

Alergia wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wymarzonej półkolonii. Zachowując odpowiednie środki ostrożności i dbając o zdrowie naszego dziecka umożliwimy mu spędzenie miłego czasu w gronie przyjaciół.