rolnik

Alergiczne zapalenie płuc spowodowane jest reakcją alergiczną pęcherzyków płucnych. Jak rozpoznać tę chorobę?

Choroby alergiczne tworzą wielką grupę schorzeń. Należy do nich także alergiczne zapalenie płuc.

Alergiczne zapalenie płuc – co to takiego?

Chorobę tą wywołują antygeny zawarte w zgniłym sianie, białka z odchodów zwierząt i ich sierść. Najbardziej narażeni są zatem osoby zajmujące się rolnictwem i mieszkające na wsi oraz hodowcy ptaków. Takie osoby stanowią największy procent chorych na alergiczne zapalenie płuc.

Objawy choroby – jak ją rozpoznać?

Choroba płuc może przyjąć różną postać, zarówno ostrą jak i przewlekłą. Reakcja na szkodliwy alergen pojawia się około 2-4 godziny po kontakcie z nim. Najczęstszymi objawami jest gorączka, kaszel, duszności i charakterystyczne trzeszczenia w płucach. W niektórych przypadkach objawy następują zaraz po przerwaniu kontaktu z substancją uczulającą. W takich przypadkach leczenie nie jest konieczne. Przewlekłą forma choroby może doprowadzić do upośledzenia funkcji płuc, co w rezultacie powoduje utratę wagi i problemy przy wysiłku fizycznym.

Diagnostyka alergicznego zapalenia płuc

Wywiad lekarski oraz odpowiednie badania pozwolą na rozpoznanie choroby. Aby stwierdzić alergię wykonuje się alergiczne testy prowokacyjne. Rentgen klatki piersiowej jest zaś niezbędny, aby sprawdzić zmiany zachodzące w płucach osoby chorej. Tomografia komputerowa czy biopsja płuca również może okazać się pomocne przy ustaleniu diagnozy i dalszego leczenia. Badanie na obecność przeciwciał odpornościowych jest zawsze wykonywane, przy podejrzeniu alergicznego zapalenia płuc. Pozwala ono na wykluczenie podejrzanych alergenów.

Leczenie choroby płuc

choroba-pluc

Przede wszystkim należy przerwać kontakt chorego z alergenem. W połączeniu ze środkami farmakologicznymi leczenie zwykle jest bardzo skuteczne. Chroni przed zmianami w tkance płucnej, które mogłyby być nieodwracalne i trudne do wyleczenia. Spirometria pozwala zbadać kondycję wydolności oddechowej, więc jest zalecana jako część terapii.

Alergiczne zapalenie płuc jest poważną chorobą. Jej objawy nie mogą być bagatelizowane. Szybciej wykryta umożliwi bardziej skuteczne i efektywne leczenie.