KOSMETYKI Życie z alergią

Bezpieczne farby do włosów

Bezpieczne farby do włosów

Zabieg znany od wieków. Niegdyś wykonywany przy użyciu naturalnych barwników. Jego efekt w porównaniu do dzisiejszego był więc krótkotrwały. Dziś oczekujemy efektów wiele dłuższych, więc barwniki naturalne zastąpiliśmy chemią. A chemia ma to do siebie, że w wielu przypadkach szkodzi.

Farby od środka

Bezpieczne farby do włosówPrzyjrzyjmy się farbom do włosów. Dlaczego wiele z nich ma tak bardzo nieprzyjemny zapach? Duszący, często ostry, wywołujący zaraz po otwarciu z opakowania silny łzotok i podrażnienie spojówek.

Odpowiedzialne za to są aromatyczne aminy, użyte do produkcji. Przynajmniej dwa z nich: Phenyllendiamin (PDA) i Resorcin lub Resorcinol wywołują alergie (nie mówiąc o innych skutkach ich używania, takich jak nawotwór czy zaburzona gospodarka hormonalna).

Aminy są tak szkodliwe, że Unia Europejska w ostatnim czasie zakazała używania 22 z nich na swoim terenie. Aminy to tylko jeden składnik. Kolejny to 4-Parafenylenodiamina (PPD – sztuczna henna) znana od 1909 r. Pod wpływem stosowanej wody utlenionej traci swój kolor i w tej postaci jest bardzo groźna dla alergików.

Parabeny, hydrohinon, nikiel. Wszystkie te substancje są silnie alergizujące. Wystarczy powiedzieć, że w ciągu 6 ostatnich lat liczba osób z alergią stosujących farby wzrosła dwukrotnie w krajach całej Europy.

Bezpieczne farby do włosów

…farbować więc czy nie farbować?

To pytanie retoryczne. Kobiety zawsze znajdą sposób na to, żeby było tak, jak chcą i żeby mogły wyglądać ładnie. Wracamy więc do natury. Coraz popularniejsze stają się znowu farby z henną. Można już kupić takie bez amoniaku i parabenów. Bez względu jednak na wszystko zawsze prze farbowaniem zróbmy test na wewnętrznej stronie np. nadgarstka. Tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza.

Farbowanie włosów zawsze wiąże się z ingerencją w naturalne środowisko, farbujemy więc trochę na własne życzenie. Dobrze jednak, że jest z czego wybierać i da się uniknąć niebezpieczeństw.