AZS - testy diagnostyczne cz. 1

Testy punktowe ze świeżymi produktami

Leczenie AZS, które opiera się wyłącznie na wykrywaniu przeciwciał IgE przeciwko alergenom pokarmowym, rzadko kończy się sukcesem. Przeciwciała IgE, które znajdują się we krwi w stanie niezwiązanym, stosunkowo szybko przechodzą z łożyska naczyniowego do tkanek. Tam przyłączają się m.in. do komórek tucznych i czekają, aż alergen wniknie do organizmu. Badania diagnostyczne, które sprowadzają się do wykrywania wolnych przeciwciał przeciwko alergenom pokarmowym, odgrywają niezwykle istotną rolę przy wykrywaniu skazy atopowej. Jednocześnie udzielają odpowiedzi na pytanie związane z koniecznością odczulania i pozwalają dobrać skład szczepionki. Warto jednak pamiętać, że na ich podstawie nie należy eliminować artykułów spożywczych ze swojej diety.

AZS - testy diagnostyczne cz. 1

Testy MRT z pokarmami

Z kolei test MRT z artykułami spożywczymi bada, czy dochodzi do uwalniania mediatorów z komórek leukocytarnych krążących we krwi wskutek działania antygenów pokarmowych. Ta metoda diagnostyczna posiada wiele zalet. Na jej korzyść przemawia nieinwazyjność, obiektywizm i niski procent wyników fałszywie ujemnych. W związku z tym, iż pomiary przeprowadza się w sposób zautomatyzowany, subiektywne odczucia nie zafałszowują wyników. Testy MRT pozwalają określić, jakie artykuły spożywcze szkodzą naszemu organizmowi. Niestety, te badania nie wskazują na mechanizm odpowiedzialny za wystąpienie AZS.

Alergologia dysponuje licznymi badaniami diagnostycznymi. Niestety, żaden test nie jest pozbawiony wad. Każde badanie jest obciążone większym lub mniejszym błędem.