Atopowe Zapalenie Skóry OBJAWY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Atopowe zapalenie skóry po polsku

AZS po polsku

Według badań, wpływ na tę przewlekłą i nawracającą chorobę mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

Atopowe zapalenie skóry statystycznie

W ciągu 9 lat liczba chorych wzrosła niemal dwukrotnie – z ok. 6,1% chorych w 2000 roku do ok. 11,1% chorych w 2009r. Pomimo tych danych, nie ma w Polsce programów wspierających chorych na AZS ani edukacyjnych – o problemie i profilaktyce. Choroba nie jest również wpisana na listę chorób przewlekłych.
Często dzieci są wykluczone ze środowiska przez objawy choroby i przewlekłe leczenie. Rodzice dzieci często muszą rezygnować z pracy, aby móc zajmować się chorym dzieckiem.
Atopowe zapalenie skóry to choroba na całe życie. Na szczęście z upływem czasu objawy są mniej dokuczliwe (75% dzieci „wyrasta” z poważnych objawów do 16 roku życia).

Szacuje się, że podatnych na zachorowanie na atopowe zapalenie skóry może być nawet 3,5 mln dzieci w Polsce. Częściej z problemem tym borykają się niemowlęta i bardzo małe dzieci. Nieco rzadziej dzieci w wieku 3-16 lat – ok. 4,7%, jeszcze rzadziej dorośli – ok.1,6%.

AZS po polsku

AZS Dolegliwość mieszczuchów?

Wielu chorych poszukuje informacji o AZS głównie w Internecie. Z danych Google wynika, że 2011 roku było ponad 900 tysięcy wyszukań haseł związanych z AZS – to daje prawie 2500 zapytań o tę chorobę każdego dnia. Badania ECAP (badanie występowania chorób alergicznych w Polsce) wyraźnie pokazują, że odsetek przypadków AZS jest prawie dwukrotnie wyższy w miastach niż na wsi.

Przyczyny AZS w Polsce

Lekarze wskazują, że przyczyn można szukać zarówno w skłonnościach dziedzicznych, jak i czynnikach związanych ze środowiskiem, w którym żyjemy.
Wzrost zanieczyszczenia środowiska, coraz bardziej przetworzona żywność, tendencja do nadmiernego wyjaławiania i odtłuszczania naskórka poprzez środki myjące, piorące, długie i częste kąpiele z dodatkiem środków chemicznych sprawiają, że skóra traci swoje naturalne właściwości ochronne. Istnieje też teoria, że chorobę może wywoływać nadmierna higiena.

Ponadto częstymi alergenami i czynnikami drażniącymi u małych dzieci są alergeny pokarmowe – w tym mleko, cytrusy, czekolada, alergeny wziewne, czyli kurz, roztocza, pyłki traw, a także częste u dzieci pasożyty przewodu pokarmowego: lamblie, glista i owsiki. Lekarze sugerują, że wpływ na rozwój i przebieg choroby ma również stres towarzyszący nam na co dzień.

U osób dorosłych diagnostyka stresu nie jest trudna, ale w przypadku dzieci to skóra o nim alarmuje.

Ograniczanie objawów zamiast leczenia atopowego zapalenia skóry

AZS to schorzenie, na które nie ma jeszcze lekarstwa. Można jedynie minimalizować objawy, stosując dermokosmetyki, specyfiki hipoalergiczne (pościel czy odzież) np. jedwabną dermatologiczną czy unikając detergentów w domu.

Źródło – DermaSilk/AP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *