Atopowe zapalenie skóry – czym jest, jak leczyć

Atopowe zapalenie skóry – zwane wypryskiem atopowym, egzemą lub w skrócie AZS – to choroba dotykająca w głównej mierze dzieci. Ocenia się, iż w Polsce jest problemem ok. 4,7 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 16 lat, dorośli zapadają na nią rzadziej (ok. 1,6 proc. dorosłych Polaków). U niemalże połowy chorych pierwsze zmiany skórne pojawiają się przed 6. miesiącem życia.

AZS – czym jest i skąd się bierze?

AZS jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, której przyczyny nie zostały jeszcze do końca poznane. Wiadomo jednak, że istotną rolę w rozwoju tej choroby odgrywają czynniki genetyczne – mówi się o mutacjach w genach, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych i zwiększają ryzyko zachorowania na inne choroby, np. na łuszczycę. Oprócz przyczyn genetycznych wskazuje się również czynniki środowiskowe, takie jak m.in. zanieczyszczenie środowiska, zakażenia, alergeny, zmiany temperatur, drażniące substancje etc. W omawianym kontekście wymienia się też stres.

Jak się objawia atopowe zapalenia skóry?

Najbardziej charakterystycznymi objawami AZS są: świąd skóry, typowe umiejscowienie zmian na skórze, zaczerwienienia, suchość skóry i przewlekły, nawrotowy przebieg choroby. Oprócz tego nierzadko pojawiają się: rybia łuska, podwyższone stężenie IgE w surowicy, nietolerancja pokarmów itp. Dla lekarza cenna jest informacja, czy ktoś w rodzinie – zwłaszcza rodzice – miał AZS.

Jak leczyć AZS?

Przy atopowym zapaleniu skóry leczenie jest długotrwałym procesem, który na ogół nie doprowadza do całkowitego wyeliminowania choroby. Terapia skupia się przede wszystkim na profilaktyce i łagodzeniu symptomów. Przeważnie stosuje się miejscowo leki immunomodulujące, przeciwhistaminowe lub przeciwinfekcyjne, niemniej metody leczenia dobierane są indywidualnie. Duże znaczenie ma właściwa pielęgnacja skóry i noszenie odpowiedniej odzieży.

Atopowe zapalenie skóry wymaga od pacjenta zmiany wielu nawyków. Konieczne jest pozostawanie pod stałą opieką alergologa i dermatologa.

https://www.przychodniasynexus.pl/atopowe-zapalenie-skory/