Atopowe Zapalenie Skóry OBJAWY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) u niemowląt, dzieci i dorosłych

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) u niemowląt, dzieci i dorosłych

Atopowe Zapalenie Skóry charakteryzuje się wypryskowymi zmianami skórnymi o typowej lokalizacji związanej z wiekiem. W związku z tym w przebiegu AZS można wyróżnić trzy fazy: fazę okresu niemowlęcego (do 2 roku życia), okres późnego dzieciństwa do 12 roku życia oraz okres młodzieńczy i dorosły.

U niemowląt AZS objawia się ostrym stanem zapalnym, strupami, nadżerkami, sączącymi się zmianami grudkowo-wysiękowymi. Niemowlęta mają zaczerwienione, szorstkie i polakierowane policzki, często naderwane płatki uszne, matowe, łamliwe i przerzedzone włosy. Zmiany skórne zazwyczaj są zlokalizowane na twarzy (z pominięciem nosa, ust oraz brody), w okolicach płatków usznych, na owłosionej skórze głowy oraz na wyprostnej stronie kończyn.

U dzieci starszych mamy do czynienia z suchą skórą, licznymi zmianami rumieniowo-grudkowymi, strupami, powierzchniowymi ubytkami w skórze, a także znacznym pogrubieniem skóry wskutek drapania i występującego stanu zapalnego. Lokalizacja tych zmian to głównie: zmiany wokół oczu i ust, powierzchnie zgięciowe dużych stawów (kolanowy, łokciowy, nadgarstkowy), skóra karku, dłonie oraz stopy. Okres młodzieńczy i dorosły to zazwyczaj nacieki zapalne, nadżerki, krwiste strupy zlokalizowane na twarzy, górnej części ciała, kończynach dolnych oraz grzbiecie dłoni. W tej grupie chorych często występują polakierowane płytki paznokciowe.

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) u niemowląt, dzieci i dorosłych

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to choroba głównie uwarunkowana genetycznie, rozwijająca się na podłożu skazy atopowej, czyli zaburzenia związanego z nieprawidłową, nadmierną odpowiedzią na alergen. U około 30-60% pacjentów zmiany skórne zależą od alergii na alergeny pokarmowe.

AZS jest chorobą, która rozpoczyna maraton (marsz) alergiczny. Jako pierwsza pojawia się nietolerancja pokarmowa z objawami ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, wzdęcia, wymioty, kolki, bóle brzucha), następnie alergia objawia się zmianami skórnymi pod postacią Atopowego Zapalenia Skóry, a w przyszłości ewoluuję w kierunku astmy oraz alergicznego nieżytu nosa (katar).

Jeśli odpowiednio wcześnie nie wyeliminujesz alergenów i nie zastosujesz odpowiedniego leczenia, proces alergiczny może wymknąć się spod kontroli!

Pielęgnacja skóry atopowej oraz leczenie Atopowego Zapalenia Skóry

Sposób leczenia Atopowego Zapalenia Skóry jest uzależniony od rodzaju zmian skórnych, stopnia ich nasilenia i czynników, które nasilają jego objawy u dziecka, czy dorosłego.
W leczeniu AZS najważniejsze jest wyeliminowanie alergenu. U niemowląt wprowadzenie diety eliminacyjnej przez matkę karmiąca lub wprowadzenie hydrolizatów białkowych, gdy karmienie naturalne jest niewystarczające. Ponadto należy unikać kontaktu z alergenami powietrzno-pochodnymi (sierść zwierząt, kurz, pyłki roślin), czy też z dymem tytoniowym. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym celu warto zastosować emolienty, które złagodzą obrzęk, suchość i świąd skóry. Często stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz przy wystąpieniu silnych stanów zapalnych antybiotyki.

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) u niemowląt, dzieci i dorosłych

Popularną i skuteczną metodą postępowania w alergii pokarmowej i AZS jest zastosowanie bakterii probiotycznych. Bakterie kwasu mlekowego mają szczególne zastosowanie u dzieci z AZS, ponieważ wpływają na zahamowanie reakcji alergicznych.

Badania wykazały, że osoby z alergią pokarmową i AZS mają rozluźnioną barierę jelitową, co wpływa na przenikanie alergenów i rozwój reakcji alergicznej. Dlatego aby zwiększyć jej szczelność warto zastosować bakterie kwasu mlekowego, które uszczelnią barierę jelitową, wpłyną na zwiększenie produkcji śluzu, chroniąc tym samym przed przenikaniem i rozwojem bakterii chorobotwórczych.

Probiotyk warto zastosować już u niemowląt, by w czasie dojrzewanie układu immunologicznego ich przewód pokarmowy został zasiedlony korzystnymi bakteriami. Zastosowanie szczepów probiotycznych pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju schorzeń alergicznych na dalszym etapie życia.

Latopic® Pierwszy krok w alergii pokarmowej i Atopowym Zapaleniu Skóry

Coraz częściej uważa się, że za wzrost rozwoju alergii odpowiada zmieniona mikroflora jelitowa. Czynniki takie jak na przykład: nadmierny reżim higieniczny, częsta antybiotykoterapia, nieliczne rodziny, ograniczają kontakt z bakteriami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu immunologicznego. Odpowiedni skład mikroflory jelitowej uważa się za kluczowy w leczeniu alergii. Bakterie probiotyczne przede wszystkim hamują odpowiedź alergiczną i łagodzą jej objawy.

Jedynym na rynku polskim preparatem zawierającym szczepy bakterii probiotycznych, których skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi na polskich dzieciach z alergią pokarmową jest preparat Latopic®. Latopic® to mieszanina trzech szczepów bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919, Lactobacillus casei ŁOCK 0908 oraz Lactobacillus casei ŁOCK 0900,które zostały wyizolowane z polskiej populacji. Są to bezpieczne, dokładnie przebadane szczepy, które wykazują działanie anty-alergiczne, anty-patogenne, regulują odpowiedź immunologiczną, a także uszczelniają nabłonek jelitowy, co ma szczególne znaczenie u dzieci z alergią pokarmową.

Wybierając preparat probiotyczny należy zwrócić uwagę na to, żeby zawierał polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego i miał badania kliniczne na polskich dzieciach!

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) u niemowląt, dzieci i dorosłych

Więcej informacji na temat preparatu Latopic® przeznaczonego do postępowania dietetycznego w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry znajdziesz na stronie www.latopic.pl