Alergia u dzieci ŻYWNOŚĆ

Co zrobić, by dieta eliminacyjna nie odbiła się negatywnie na zdrowiu małego alergika?

Co zrobić, by dieta eliminacyjna nie odbiła się negatywnie na zdrowiu małego alergika?

Szacuje się, że ponad 6% dzieci w Polsce zmaga się z alergią pokarmową typu 1.  Dla rodziców pociech, u których zdiagnozowano ten rodzaj uczulenia, mamy dobrą wiadomość. W większości przypadków alergia pokarmowa typu 1 w miarę upływu czasu wycisza się, a w końcu ustępuje.   Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, pamiętając, iż organizm potrzebuje czasu na wykształcenie tolerancji na dany pokarm.

Wyeliminowałeś mleko z diety dziecka? Musisz je czymś zastąpić!

Gdy malucha uczula produkt, który posiada duże właściwości odżywcze, pojawia się problem, bowiem należy  go zastąpi czymś, co pod względem zawartości białka, tłuszczów, witamin i minerałów dorównuje alergenowi.  Jeśli po odstawieniu mleka nie wprowadzimy do diety dziecka stosownego substytutu, musimy liczyć się z wystąpieniem niedoborów żywieniowych.  Niedostateczna podaż żelaza czy witamin z grupy B może mieć daleko idące konsekwencje. Wprawdzie organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje niewielkiej ilości niektórych pierwiastków, ich niedobór odczuwa niezwykle dotkliwie.

 Co zrobić, by dieta eliminacyjna nie odbiła się negatywnie na zdrowiu małego alergika?

Nie rezygnuj z pieczywa, dopóki lekarz nie zdiagnozuje alergii na gluten!

W związku z tym, iż następstwa diety eliminacyjnej niosą ze sobą daleko idące konsekwencje, decyzję o wykluczeniu z menu pewnych składników należy podejmować w oparciu o przesłanki medyczne poparte stosownymi wynikami badań.  Od pewnego czasu media lansują dietę bezglutenową. Wiele osób, które pod wpływem gwiazd, odstawia pieczywo pszenne i żytnie, w rzeczywistości nie jest uczulonych na gluten. Jeśli podejrzewasz u siebie lub swojego dziecka alergię pokarmową, o swoich przypuszczeniach poinformuj specjalistę. Tylko  stosowne badania mogą rozstrzygnąć, czy za nasze nie najlepsze samopoczucie odpowiada gluten czy inny produkt spożywczy.  Często zdarza się też, iż uciążliwe dolegliwości nie mają nic wspólnego z alergią, lecz z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Dieta eliminacyjna a ryzyko spowolnienia rozwoju dziecka

Specjaliści zgodnie podkreślają, iż największe ryzyko spowolnienia rozwoju małego alergika występuje wówczas, gdy uczulenie pojawia się na wczesnym etapie życia, niezbędne jest wykluczenie z diety kilku produktów spożywczych. Niebezpieczna  jest również sytuacja, gdy alergii pokarmowej towarzyszą zaburzenia trawienia.


Najczęściej popełniane błędy przez rodziców małego alergika

Pewnych problemów nie można uniknąć, ale na pewne zdarzenia mamy wpływ. Negatywne konsekwencje diety eliminacyjnej mają dwojakie podłoże.  Aspektem niezależnym od nas i naszego postępowania jest zły stan zdrowia małego pacjenta np. zaburzenia wchłaniania makroelementów z przewodu pokarmowego. Warto jednak pamiętać, iż niewłaściwe decyzje rodziców i opiekunów również przyczyniają się do pogorszenia kondycji małego alergika.  Wiele osób błędnie zakłada, iż zjedzenie niewielkiej porcji tortu z bitą śmietaną nie zaszkodzi dziecku, które zmaga się z uczuleniem na mleko.  W rzeczywistości nawet śladowa ilość alergenu może doprowadzić do reakcji ze strony organizmu i w rezultacie do  biegunki osłabiającej naszą pociechę.  Innym istotnym problemem, o którym często zapominamy, jest nadopiekuńczość. Rodzice pragną dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze, ale nie zawsze podejmują właściwe decyzje. Widząc kilka zmian skórnych na ręce malucha, nie należy zakładać, iż  za ten stan rzeczy odpowiada pokarm, który kilka godzin temu podaliśmy swojej latorośli.  Za wypryskiem alergicznym nie zawsze stoi mleko czy gluten, czasem odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy ponosi proszek do prania lub płyn do płukania tkanin.

 Co zrobić, by dieta eliminacyjna nie odbiła się negatywnie na zdrowiu małego alergika?

Jak uniknąć negatywnych konsekwencji diety eliminacyjnej?

Specjaliści zgodnie podkreślają, iż w celu zredukowania do minimum negatywnych konsekwencji diety eliminacyjnej, należy postępować zgodnie z wytycznymi zawartymi w Italian Society of Pediatric Nutrition oraz w Italian Society of Pediatric Allergy.  W praktyce należy monitorować stan dziecka i dostarczać mu wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto należy obserwować dziecko, wnikliwy rodzic powinien zauważyć niepokojące objawy wskazujące na niedożywienie. W przypadku ich wystąpienia należy podjąć stosowne kroki terapeutyczne.  Niezwykle istotną rolę odgrywa szczegółowy wywiad lekarski.  Pediatrze, z którego usług korzystamy, należy przekazać następujące informacje:

  • pokarm, na które nasza pociecha jest uczulona
  • jak długo dziecko nie je alergizujących artykułów spożywczych
  • czy maluch regularnie spożywa posiłki i jaka jest ich ilość oraz jakość
  • czy dziecko przyjmuje suplementy diety.

Jeśli twoje dziecko zmaga się z alergią pokarmową, powinieneś kontrolować, czy jego dieta po odstawieniu uczulającego pokarmu jest zbilansowana. W tym celu należy określić ilość spożywanych węglowodanów, tłuszczów, białek, składników mineralnych i witamin oraz porównać ją z normami.  Choć tabele dietetyczne zawierają wiele cennych informacji, to właśnie z nich dowiesz się, ile witaminy C zawiera 100 g jabłka, to nie należy opierać się wyłącznie na teorii.  Badania określające zawartość poszczególnych składników odżywczych we krwi są koniecznością.

Inga