Co zrobić, by dieta eliminacyjna nie odbiła się negatywnie na zdrowiu małego alergika?

Najczęściej popełniane błędy przez rodziców małego alergika

Pewnych problemów nie można uniknąć, ale na pewne zdarzenia mamy wpływ. Negatywne konsekwencje diety eliminacyjnej mają dwojakie podłoże.  Aspektem niezależnym od nas i naszego postępowania jest zły stan zdrowia małego pacjenta np. zaburzenia wchłaniania makroelementów z przewodu pokarmowego. Warto jednak pamiętać, iż niewłaściwe decyzje rodziców i opiekunów również przyczyniają się do pogorszenia kondycji małego alergika.  Wiele osób błędnie zakłada, iż zjedzenie niewielkiej porcji tortu z bitą śmietaną nie zaszkodzi dziecku, które zmaga się z uczuleniem na mleko.  W rzeczywistości nawet śladowa ilość alergenu może doprowadzić do reakcji ze strony organizmu i w rezultacie do  biegunki osłabiającej naszą pociechę.  Innym istotnym problemem, o którym często zapominamy, jest nadopiekuńczość. Rodzice pragną dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze, ale nie zawsze podejmują właściwe decyzje. Widząc kilka zmian skórnych na ręce malucha, nie należy zakładać, iż  za ten stan rzeczy odpowiada pokarm, który kilka godzin temu podaliśmy swojej latorośli.  Za wypryskiem alergicznym nie zawsze stoi mleko czy gluten, czasem odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy ponosi proszek do prania lub płyn do płukania tkanin.

 Co zrobić, by dieta eliminacyjna nie odbiła się negatywnie na zdrowiu małego alergika?

Jak uniknąć negatywnych konsekwencji diety eliminacyjnej?

Specjaliści zgodnie podkreślają, iż w celu zredukowania do minimum negatywnych konsekwencji diety eliminacyjnej, należy postępować zgodnie z wytycznymi zawartymi w Italian Society of Pediatric Nutrition oraz w Italian Society of Pediatric Allergy.  W praktyce należy monitorować stan dziecka i dostarczać mu wszystkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto należy obserwować dziecko, wnikliwy rodzic powinien zauważyć niepokojące objawy wskazujące na niedożywienie. W przypadku ich wystąpienia należy podjąć stosowne kroki terapeutyczne.  Niezwykle istotną rolę odgrywa szczegółowy wywiad lekarski.  Pediatrze, z którego usług korzystamy, należy przekazać następujące informacje:

  • pokarm, na które nasza pociecha jest uczulona
  • jak długo dziecko nie je alergizujących artykułów spożywczych
  • czy maluch regularnie spożywa posiłki i jaka jest ich ilość oraz jakość
  • czy dziecko przyjmuje suplementy diety.

Jeśli twoje dziecko zmaga się z alergią pokarmową, powinieneś kontrolować, czy jego dieta po odstawieniu uczulającego pokarmu jest zbilansowana. W tym celu należy określić ilość spożywanych węglowodanów, tłuszczów, białek, składników mineralnych i witamin oraz porównać ją z normami.  Choć tabele dietetyczne zawierają wiele cennych informacji, to właśnie z nich dowiesz się, ile witaminy C zawiera 100 g jabłka, to nie należy opierać się wyłącznie na teorii.  Badania określające zawartość poszczególnych składników odżywczych we krwi są koniecznością.

Inga