pobyt nad morzem

Czas wakacji stawia przed alergikiem dylemat wyboru miejsca na idealny urlop. Alergia wziewna – lepszy pobyt nad morzem czy wakacje w górach? Prezentujemy argumenty,które pozwolą alergikom dokonać właściwego wyboru.

Alergia wziewna

Alergia wziewna jest jedną z najbardziej uciążliwych form uczulenia. Wiele osób boryka się z tym problemem, który w sezonie pylenia roślin, staje się nie do zniesienia. Uczulają głównie pyłki roślin oraz roztocza kurzu. Mikroskopijne alergeny, z łatwością przedostają się do układu oddechowego, wywołując katar, kaszel czy duszności. Okres letni to czas wyjazdów, ale alergik powinien wybrać takie miejsce wypoczynku, które będzie dla jego organizmu najmniej szkodliwe. Specjaliści polecają pobyt nad morzem lub wakacje w górach. Co wybrać?

Pobyt nad morzem

Wyjazd nad morze ma same zalety, no może poza tym, że niektórzy muszą pokonać sporą drogę, by dostać się na wybrzeże. Nadmorski klimat niezwykle służy alergikom. Pobyt nad morzem z pewnością będzie dobrą decyzją. Układ oddechowy będzie lepiej pracować, dzięki jodowi, wdychanemu wraz z powietrzem. Stężenie pyłków nad morzem jest znikome, ponieważ ilość roślinności jest niewielka. Morskie powietrze działa niczym aerozol, udrożniając drogi oddechowe. Brom, magnez i wspomniany wcześniej jod doskonale wzmocni układ odpornościowy. Stany zapalne błon śluzowych, gardła czy nosa zmniejszą się. Dodatkowo alergik odzyska apetyt. Osoby uczulone, które na co dzień mieszkają w górach, powinny zdecydować się na wakacyjny pobyt nad morzem, który na pewno poprawi ich stan zdrowia.

Wakacje w górach

wakacje w górachGóry to również propozycja dla alergików, ale nie koniecznie wszystkich. Osoby z silną alergią wziewną i objawami astmatycznymi, powinny przemyśleć wakacje w górach. Górskie powietrze jest bardzo zdrowe, ale skoki ciśnienia i górskie wędrówki, mogą nasilić napady astmatyczne. Uważać trzeba również na rejony, o dość bujnej roślinności. Pyłki roślin najbardziej atakują właśnie w sezonie letnim, dlatego przed wyprawą, najlepiej sprawdzić ich stężenie w rejonie, do którego planujemy pojechać. Alergicy powinni unikać wizyt w jaskiniach, gdzie wysoka wilgotność sprzyja pogłębieniu alergii wziewnej. Leśne, górskie powietrze może poprawić pracę układu oddechowego, więc planując wakacje alergika, warto wziąć pod uwagę góry, jednocześnie skupiając się na stopni alergii i wskazaniach lekarza.

Pobyt nad morzem czy wakacje w górach – obydwie lokalizacje mogą korzystnie zadziałać na zdrowie alergika. Zanim jednak udamy się w wakacyjną podróż, prześledźmy dokładnie kalendarz pylenia i komunikaty, dotyczące alergików.

Katarzyna Antos