Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Co zabrać na porodówkę?

co zabrać na porodówkę

Kobiety w ciąży, oczekujące na poród, zapewne zastanawiają się, jakie przedmioty zapakować do szpitala. W tym ważnym momencie, pragną poczucia komfortu, a warunki szpitalne nie zawsze takowy zapewniają. Co zabrać na porodówkę?

Poród – ważny moment w życiu kobiety

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Przez całą ciążę, przyszła mama oczekuje przyjścia na świat swojego dziecka, co wiąże się z wieloma zmianami. Sam okres ciąży to wyjątkowy i piękny czas, o ile przebiega ona bezproblemowo. Zanim nastąpi poród, kobieta powinna przygotować tzw. wyprawkę do szpitala. Do torby należy zapakować kilka niezbędnych rzeczy, które na pewno przydadzą nam się podczas pobytu w szpitalu. Co zabrać na porodówkę, by móc w pełni komfortowo przetrwać cały pobyt w szpitalnej sali?

Ubrania

Ubrania to niby oczywisty element wyprawki, ale często o nich zapominamy, spiesząc się do szpitala. Najlepiej sprawdzi się luźna, niekrepująca ruchów odzież. Warto zabrać tyle koszul nocnych, ile uważamy za stosowne. Dziecko może pobrudzić nasze ubranie podczas karmienia czy przewijania, dlatego lepiej, zaopatrzyć się w wystarczającą ilość odzieży. Nie zapomnijmy butów na zmianę, klapek i przede wszystkim bielizny. Na czas pobytu w szpitalu warto kupić jednorazowe majtki, dostępne w każdej aptece.

Jedzenie i picie

W szpitalu otrzymuje się posiłki, które wydawane są o stałych porach. To, czy się na takowy załapiemy, zależy od naszego przybycia do szpitala. Rodząc późno, będziemy musiały poczekać na posiłek aż do śniadania. Dlatego najlepiej zabrać ze sobą kanapki, batony zbożowe oraz duża ilość wody mineralnej, w małych butelkach. Niewielka pojemność nie będzie problem przy podnoszeniu, ponieważ kobieta po porodzie może być obolała i zmęczona. Szpitalne jedzenie pozostawia wiele do życzenia, dlatego poprośmy bliskich, by przynosili nam bardziej konkretne posiłki do szpitala.

Wyprawka dla dziecka

Na porodówkę musimy zabrać nie tylko rzeczy dla siebie, ale i wyprawkę dla dziecka. Kilka ubranek dla malucha czy pieluszki na pewno się przydadzą. W szpitalach często są wydzielane i zwyczajnie może ich zabraknąć. Dla dziecka, niezbędne okażą się także małe skarpetki, zakładane na rączki, by maluszek nie drapał swojego ciała. Nie liczmy na wyprawkę od szpitala. Kobiety podkreślają, że nie otrzymały żadnej paczki od szpitala, tuż po urodzeniu dziecka. Sytuacja wygląda nieco inaczej w niektórych krajach zagranicznych. Tam z kolei, mamy dostają pełne wyposażenie na start, w postaci ubranek oraz wszelkich niezbędnych akcesoriów dziecięcych, w tym zabawek.

Czasowe umilacze

Nasze dziecko może dużo spać po urodzeniu, więc mama będzie w tym czasie się nudzić. By temu zapobiec, warto zabrać ze sobą książkę, czasopisma oraz telefon komórkowy. Nie zapomnijmy również o ładowarce do telefony, byśmy cały czas miały możliwość kontaktu z bliskimi.

wyprawka dla dzieckaAkcesoria do higieny

Oprócz typowych środków do higieny, jak pasta do zębów czy żel pod prysznic, kobieta powinna spakować podkłady poporodowe czy ciemne ręczniki. Warto mieć także środki do dezynfekcji ran, które przydadzą się do opatrzenia krocza.

Katarzyna Antos