MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Alergia wziewna – co ją wywołuje?


alergia-wziewna

Uciążliwy katar czy suchość w gardle – to mogą być oznaki alergii wziewnej. Co ją wywołuje?

Alergia wziewna

Ten rodzaj uczulenia dotyczy naszych dróg oddechowych. Wraz z wdychanym powietrzem, przez nasze nozdrza oraz usta przedostają się różne alergeny. Układ immunologiczny reaguje na tego typu czynniki indywidualnie w zależności od organizmu jednostki. Do najbardziej powszechnych alergii wziewnych zalicza się uczulenie na pyłki traw, roztocza kurzu oraz sierść zwierząt.

Ads code goes here

Przyczyny alergii wziewnej

Czynnikami, które wywołują alergię wziewną są w dużej mierze te substancje, które najłatwiej przedostają się do układu oddechowego, czyli kurz, pyłki czy pleśnie. Otaczają nas w życiu codziennym, dlatego objawy bywają uciążliwe. Roztocza kurzu to jeden z najczęstszych alergenów. Najwięcej tych pajęczaków znajduje się w pościeli, materacach, poduszkach, dywanach czy zasłonach. Alergicy bardzo często rezygnują z wszelkich wykładzin, aby zniwelować alergiczne objawy. Pleśń bywa równie groźna. Wilgotne i niewietrzone pomieszczenia nie sprzyjają życiu alergików. Przyczyną uczuleń są także pyłki traw i innych roślin. Znajdują się zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Sezon wiosenno-letni jest okresem największego stężenia pyłków w powietrzu i zarazem najbardziej uciążliwym czasem dla osób z alergią wziewną. Sierść oraz pierze domowych pupili także mają właściwości alergizujące. Bardzo często, osoby z alergią na kurz, są również uczulone na sierść.

Coraz więcej osób boryka się z alergią wziewną. Chorują zarówno dzieci jak osoby dorosłe. Alergia wziewna może przyczynić się do rozwoju astmy oskrzelowej, więc nie należy bagatelizować jej objawów.

Objawy uczuleń

pyłki

Do najczęściej występujących objawów alergii wziewnej zaliczamy katar, kichanie, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, łzawienie i zaczerwienieni oczu czy problemy z zatokami. Sygnały alergii mogą pojawiać się przez cały rok, bez względu na porę roku. Zima to także niekorzystny czas dla alergików, ponieważ częściej przebywamy w pomieszczeniach, które nie są dostatecznie wietrzone, co powoduje kumulowanie się szkodliwych alergenów. W leczeniu tych objawów zaleca się ich unikanie, co często jest wręcz niemożliwe. Pozostaje więc stosowanie leków przeciwhistaminowych w postaci kropel do nosa, tabletek czy leków wziewnych. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej czystości w pomieszczeniach i ich częstym wietrzeniu.

Alergia wziewna miewa różne przyczyny. Bez względu na nie, objawy mogą być uciążliwe, uprzykrzając nam codzienne funkcjonowanie. Pamiętajmy więc o swoim zdrowiu, unikając jak tylko możemy, szkodliwych alergenów.

2komentarze
 1. Kasia Cubała

  10 sierpnia 2015 at 14:12

  niestety już takie czasy mamy, że zwykły kurz uczula 🙁

  Reply
 2. Izabela Matuszewska

  31 sierpnia 2015 at 23:56

  Mam alergię wziewną,na większośc pyłków w tym także kurz

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij