zabawki-dla-alergika

Nie trudno jest się domyślić, że najgorzej na zdrowie młodego alergika wpływają szmaciane lalki oraz pluszowe misie, a także takie zabawki które przez swój niecodzienny wymiar lub kształt ciężko jest dokładnie wyczyścić i odkurzyć. Pokój małego alergika z całą pewnością nie powinien być zagracony, dlatego też wszystkie zabawki (nawet to które nie powodują reakcji alergicznych) z których nasze dziecko nie korzysta powinny być z niego wyniesione. Decyzja dotycząca tego co zrobiły z zabawkami należy tylko do nas, możemy je zarówno oddać potrzebującym, jak i zachować je dla innych członków naszej rodziny lub dzieci przyjaciół i znajomych.

Najbardziej odpowiednie zabawki

Z całą pewnością najlepszym towarzyszem zabaw dla małego alergika są zabawki które zbierają najmniej kurzy, a więc te które wykonane zostały z drewna lub plastiku, przy pomocy nietoksycznego kleju oraz farb. Producenci zabawek dla dzieci staja się coraz bardziej świadomi, a co za tym idzie stopniowo zaczynają wprowadzać do swojego asortymentu zabawki przygotowane specjalnie dla dzieci zmagających się z alergią. Jeśli nie chcemy, aby nasze dzieci korzystały tylko z drewnianych zabawek możemy równie dobrze zakupić ich pluszane odpowiedniki wykonane ze specjalnych materiałów hipoalergicznych. Okazuje się, że wybór jest bardzo szeroki i nieograniczony.

Jak pozbyć się roztoczy z zabawek?

Sprawa dotycząca czyszczenia zabawek wygląda podobnie jak kwestia związana z sprzątaniem pokoju malucha, trzeba to robić jak najczęściej. Wskazane jest również systematyczne przecieranie każdej z zabawek wilgotną szmatką zbierającą kurze.  Po każdej zabawie zalecane jest również chowanie ich do specjalnych pojemników (najlepiej z tworzywa sztucznego), które będą miały za zadanie ochronę każdej z zabawek przed kurzem i roztoczami. Jeśli zdecydujemy się na pluszowe lalki i misie musimy pamiętać o tym, aby prać je systematycznie (min. raz w tygodniu), w temp. Min. 600, tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie roztocza znajdujące się w nich zginą. Do innych sposobów radzenia sobie ze szkodliwymi roztoczami należy wystawianie pluszaków w lecie na słońce oraz wkładanie ich na dzień, lub dwa do zamrażarki.

Na całe szczęście aktualnie coraz więcej zabawek produkowanych jest z myślą o małych alergikach, dzięki temu możemy  przestać obawiać się, czy nasze dziecko będzie miło spędzało czas podczas zabaw. Należy tylko pamiętać, aby kupować zabawki przeznaczone specjalnie dla małych alergików, najlepiej wykonane z drewna lub hipoalergicznych materiałów.