alergie-u-dzieci

Coraz więcej osób boryka się z problemem alergii. Dotyczy on także dzieci. Często objawy uczulenia pojawiają się nagle. Jakie są przyczyny alergii?

Czym jest alergia?

Alergia jest odpowiedzią naszego systemu immunologicznego na wpływ danego alergenu, czyli substancji uczulającej. Może nim być niewinny pyłek kurzu czy sierść naszego domowego pupila. Organizm osób uczulonych może różnie reagować na dany alergen.

Skąd biorą się alergie?

Przyczyny alergii mogą być różne. Istotną rolę odgrywają jednak geny. Przypuszczalność powstania choroby wzrasta, jeśli przynajmniej jedno z rodziców jest uczulone. Oprócz kwestii dziedziczenia ważne jest środowisko. Przypomnijmy sobie czasy, cofając się o kilkanaście lat wstecz, gdy dzieci bawiły się na dworze nie dbając o brudne ubrania a alergia była pojęciem obcym. We współczesnym świecie żyjemy zbyt sterylnie. Wysoka higiena czy nadmierne stosowanie antybiotyków zwiększają ryzyko zachorowań, osłabiając nasz układ immunologiczny.

Jak objawiają się alergialergie-u-dziecie?

Alergie, które występują u dzieci najczęściej związane są ze zmianami skórnymi, układu oddechowego oraz pokarmowego. Niektóre alergeny mają silne oddziaływanie, które może powodować takie reakcje organizmu dziecka jak: zaczerwienienia i świąd skóry, nieżyt nosa, zapalenie krtani, nudności, wzdęcia i biegunki. Objawy te są popularne przy wielu schorzeniach, dlatego warto udać się do specjalisty, gdzie wykonamy testy alergiczne, które pomogą postawić diagnozę.

Co wywołuje uczulenia?

Alergeny mogą być wszędzie, zarówno w produktach pokarmowych, roślinach, czy powietrzu które wdychamy. Najsilniejsze alergeny zawarte są w różnych produktach, które na co dzień spożywamy. Mleko, jaja, zboża, cytrusy, orzechy i owoce morza to tylko niektóre przykłady, wywołujące reakcje alergiczne. Mogą wywoływać one atopowe zapalenie skóry – przewlekłą chorobę, której przebieg może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Objawia się ona dokuczliwym świądem skóry. Występuje głównie w krajach wysoko rozwiniętych. Oprócz pokarmów, są alergeny, które równie skutecznie mogą utrudnić życie każdego dziecka. Jednym z nich jest kurz, a właściwie jego roztocza. Uczulenie na roztocza wiąże się zwykle z problemami z układem oddechowym, co często wiąże się z astmą. Wszelkie dywany czy firanki mogą wzmagać objawy alergii. Za sprawą czynników uczulających, nasi domowi pupile mogą stać się nieprzyjaciółmi. Sierść psa, kota czy niewinnego chomika może być powodem naszych problemów zdrowotnych. To samo dotyczy pierza.

Aby sprawdzić czy nasze dziecko jest alergikiem i co jest ewentualną  przyczyną choroby, warto już we wczesnych latach udać się do alergologa, który rozwieje nasze wszelkie wątpliwości. Odpowiednie leczenie pomoże zniwelować reakcje alergiczne i pozwoli w pełni cieszyć się dzieciństwem.