Alergia u seniora - reakcje na leki

Jak leczyć alergię na leki?

W przypadku podejrzenia alergii na dany lek należy natychmiast przerwać jego podawanie. Gdy zmiany skórne nie są ostre leczy się objawy – stosuje się maści steroidowe o średniej sile działania i leki odczulające. A gdy zmiany ustępują – preparaty nawilżające i natłuszczające.

Większość reakcji ma łagodny przebieg i zwykle ustępuje w ciągu tygodnia po odstawieniu leku. W przypadku poważnych zmian skórnych stosuje się preparaty o działaniu immunosupresyjnym – kortykosteroidy, endoksan, cyklosporynę, plasmaferezę oraz terapię wyrównująca niedobory wodnoelektrolitowe (np. przyjmowanie izotoników).

Jako leczenie zewnętrzne zaleca się kąpiele z dodatkiem środków odkażających i opatrunki
zapobiegające epidermolizie. Ciężkie reakcje polekowe, takie jak wstrząs anafilaktyczny, zapalenie naczyń itd. wymagają niestety natychmiastowego leczenia szpitalnego i odstawienia nie tylko danego leku, ale także wszystkich z tej grupy – o zbliżonym składzie.

Odczulanie

Podawanie samych leków przeciwhistaminowych nie zapobiega wystąpieniu polekowego wstrząsu anafilaktycznego, a nawet może maskować jego pierwsze symptomy. Gdy pacjent wymaga leczenia lekiem, na który jest uczulony i nie można zastosować alternatywnej terapii – przeprowadza się odczulanie. Najczęściej – w przypadku alergii na penicyliny, insulinę, kwas acetylosalicylowy, gdy powodują bakteryjne zapalenia wsierdzia, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, kiłę ośrodkowego układu nerwowego, listeriozę.
Odczulanie na trimetoprim-sulfametoksazol często przeprowadza się u pacjentów chorych na AIDS, zaś odczulanie na kwas acetylosalicylowy – u osób z chorobą wieńcową lub reumatoidalnym zapaleniem stawów, które wymaga długotrwałego podawania szkodzącego leku.

Źródło – Gerantologia polska / t.18, nr 2/ E. Czarnobilska, K. Czarnobilski, A. Obtułowicz, K. Obtułowicz – Choroby alergiczne wieku podeszłego. Część II.