Alergia u seniora - reakcje na leki

Potencjalnie każdy lek może wywołać reakcję alergiczną. Ale też ten sam lek może wywoływać różne objawy, ale i różne leki mogą powodować takie same reakcje. U 2/3 pacjentów kierowanych do specjalistów z podejrzeniem alergii na leki nie stwierdza się jej.

Lekarz, po uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania przeprowadza szczegółowe badanie lekarskie z uwzględnieniem wszystkich układów i z podstawowymi badaniami laboratoryjnymi (morfologia z eozynofilią, biochemia, stężenia IgG, IgM, stężenia krążących kompleksów [CIC], składników dopełniacza, badanie moczu), obrazowymi i EKG.

Alergia u seniora - reakcje na leki

Stosuje się również testy skórne punktowe oraz testy śródskórne. Zaś w przypadku reakcji opóźnionych – testy skórne płatkowe. Testy skórne wykonuje się, gdy istnieje potrzeba zastosowania leku, po którym pacjent miał reakcję alergiczną – przede wszystkim próby prowokacyjne ze wzrastającymi dawkami leków, które są potencjalnie niebezpieczne.
W reakcjach anafilaktycznych po lekach nie wolno ich stosować.

Mają też wadę – nie sposób rozróżnić dzięki nim reakcji alergicznych od pseudoalergicznych.
Alternatywą takich prowokacyjnych testów diagnostycznych w alergiach na leki jest test BAT, pozwalający na jednoczesne testowanie kilku rodzajów leków przy użyciu niewielkich ilości krwi – skuteczny w sytuacji rozbieżności w diagnozie lekarskiej i w przypadku tych leków, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne IgE-zależne (antybiotyki beta-laktamowe, leki blokujące płytkę nerwowo-mięśniową i niesteroidowe leki przeciwzapalne, cyklosporyna – gdy wywołuje reakcje alergiczne, omeprazol, heparyna, hialuronidaza czy chlorheksydyna).

Chociaż metoda wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i jest dość kosztowna, świetnie sprawdza się w przypadku chorych, u których wykonanie testów skórnych czy prowokacyjnych wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań, wywołania wstrząsu anafilaktycznego.

Innym badaniem in vitro dla potwierdzenia alergii na leki jest test transformacji limfocytów, który wymaga wykwalifikowanego personelu i specjalnej aparatury.