Alergia u dzieci NAJNOWSZE SZKOŁA I RÓWIEŚNICY

Alergia u dzieci a wycieczki szkolne

wycieczki szkolne

Alergia u dzieci wcale nie musi być argumentem, który będzie wykluczał uczestnictwo we wszelkiego rodzaju wyjazdach. Wycieczki szkolne to niezapomniane wrażenia, których nie warto odbierać dziecku. Jak poradzić sobie z alergią na wycieczce? O czym należy pamiętać?

Alergia u dzieci

Dzieci bardzo często mają alergie, czy to wziewne, skórne czy pokarmowe. U maluchów coraz częściej diagnozuje się uczulenia już w wieku niemowlęcym. Na rozwój tego typy problemów zdrowotnych wpływają takie czynniki jak zanieczyszczenie środowiska, klimat czy zbyt duża higienizacja życia. Osłabiony układ odpornościowy nie potrafią skutecznie bronić się przed alergenami, w efekcie czego dochodzi do reakcji alergicznych.

Alergia u dzieci a wycieczki szkolne

Wycieczki szkolne to część życia szkolnego, która umożliwia edukację, zabawę i zawieranie nowych znajomości lub utrwalenie tych już zawartych. Każde dziecko uwielbia szkolne wyjazdy, które są także elementem zapewniającym rozrywkę. Rezygnacja z wycieczki z powodu alergii nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób odbieramy dziecku szansę na integrację i dobrą zabawę. Alergia to problem, ale nie aż taki, by odmówić dziecku długo wyczekiwanej wycieczki ze szkoły. Wystarczy, że odpowiednio przygotujemy naszą pociechę do wyjazdu. O czym warto pamiętać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to bardzo częsta przypadłość u dzieci. Wiąże się z reakcjami na niektóre pokarmy spożywcze. Dziecko jadące na wycieczkę nie wie, co będzie serwowane na stołówce. Zawsze można porozmawiać wcześniej z wychowawcą. Poinformowanie o alergii dziecka i przekazanie nauczycielowi listy alergenów to zachowanie, o którym rodzic alergik musi bezwzględnie pamiętać. Wtedy nie musimy obawiać się o nagły atak alergii. W przypadku jednodniowych wycieczek, postarajmy się przygotować dziecku prowiant, by nie musiało sięgać po jedzenie, które niekoniecznie będzie dla niego zdrowe i bezpieczne.

Alergia wziewna

Uczulenia wziewne i choroby z nimi związane wymagają zachowania ostrożności. Nasza pociecha powinna mieć przy sobie leki, jeśli takowe zażywa. Informacje tego typu również należy przekazać nauczycielom, którzy odpowiadają za dzieci. Warto wcześniej przejrzeć program wycieczki, szczególnie gdy nasz maluch ma astmę. Wycieczka w góry czy nad morze to dobry pomysł, ale warto zwrócić dziecku uwagę, by zbytnie forsowało swojego organizmu podczas wspinaczek i zabaw na świeżym powietrzu. Nauczyciel dopilnuje, by dziecko pamiętało o lekach, a przy nagłym ataku astmy, będzie w stanie udzielić mu pomocy.

Alergie skórne

alergia u dzieciTo także problem dzieci, ale z alergią skórną na wycieczkę można śmiało pojechać. Bez względu na to, gdzie jedzie nasza pociecha,zapakujmy mu do torby krem ochronny z filtrem. Zarówno w górach jak i nad morzem, promieniowanie szkodzi skórze tak samo. A przy alergicznej, wrażliwej skórze, jej ochrona jest obowiązkowa. Na nagłe objawy, typu wysypka czy pokrzywka sprawdzą się leki przeciwhistaminowe, więc zadbajmy o to, by dziecko miało je przy sobie.

Katarzyna Antos