DOM ALERGIKA Życie z alergią

Alergia na roztocze – jak przeciwdziałać?

Alergia na roztocze

Choć nie przenoszą chorób alergikom mogą bardzo uprzykrzyć życie.

Alergia na roztocza to katar, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry lub astma, które wywołują na ogół 2 gatunki roztoczy kurzu domowego (Dermatophogoides pteronyssinus i Dermatophagoides
farinae).

Szybko rozmnażają się w optymalnym środowisku – w temperaturze 25-30 st. C i wilgotności powyżej 70 proc., żywiąc się złuszczonym naskórkiem, ludzkim i zwierzęcym, pyłkami roślin.

Im bliższy mamy kontakt z roztoczami (np. podczas snu na łóżku, w którym mieszkają) tym bardziej mogą wpłynąć na nasze zdrowie.

Jesienne problemy

Choć jesienią – po rozpoczęciu okresu grzewczego, gdy obniża się wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach – większość roztoczy ginie to nie obniża się jednak stężenie alergenów roztoczy, a przeciwnie. Silnie alergizujące wydaliny roztoczy pozostają i wyschnięte unoszą się w powietrzu w mieszkaniu – zatem docierają do naszych nozdrzy i układu oddechowego.

Nie tylko wdychamy odchody, ale co kilka tygodni pojawiają się kolejne pokolenia roztoczy i w ten sposób gatunek przetrwa, mimo odkurzania, sprzątania, prania, które nieznacznie zmniejszają ich ilość albo jedynie na krótki czas.

Im lepiej zapobiegniemy namnażaniu się roztoczy w naszym otoczeniu i pozbędziemy się skutecznie tych istniejących – tym łagodniejsze objawy alergii odczujemy i przebiegnie ona mniej gwałtowanie, np. bez konieczności stosowania leków.

Testy i profilaktyka

Alergia na roztoczeMożna przekonać się, czy jesteśmy uczuleni na roztocza poddając się testowi, który np. wykazuje zawartość guaniny w kurzu domowym, która jest obecna w ich odchodach.

Warto pamiętać o profilaktyce – stosować środki roztoczobójcze np. z benzoesanem benzylu lub żywymi kulturami bakterii – w spraju lub w proszku, także jako dodatek do prania.

Także materiały na pokrowce (na poduszki, materace) mają właściwości antyroztoczowe, przepuszczające parę wodną, warto się zatem w nie zaopatrzyć.